Pomôcky, ktoré oceníte pri upratovaní domácnosti

upratovanie-domacnosti

Upratovanie nepatrí medzi obľúbené činnosti snáď nikoho z vás, no ako by to vyzeralo, keby sme našu domácnosť neupratovali? Najmä rodiny s malými deťmi vedia, že udržať poriadok v domácnosti je niekedy nad ich sily.

Aby nám však upratovanie prinieslo úžitok, je potrebné vytvoriť si nejaký systém, ktorého sa budeme držať každú jednu sobotu.

Veľa chémie ničí vašu pokožku a dýchacie cesty

Pri čistení rôznych plôch v domácnosti (spotrebiče, podlahy, kúpeľňové zariadenie) používame voľne predajné chemikálie dostupné v drogériách. Odborníci a najmä kožní lekári apelujú na obmedzenie chemikálií. Ničia našu pokožku, vyvolávajú alergické reakcie a blížia aj dýchaciemu ústrojenstvu. Ak chcete domácnosť dôkladne vyčistiť a nechcete používať dráždivé chemikálie, stavte na klasiku v podobe octu, sódy bikarbóny a kyseliny citrónovej. Používate ich v kuchyni a môžete ich použiť aj pri čistení domácnosti. Octom vyčistíte sprchový kút, umývadlá, parapety, ale aj rámy a sklá plastových okien. Ocot samozrejme odporúčame riediť s teplou vodou.

Obmedzte chémiu a odvďačí sa vám nielen váš nábytok, ale aj pokožka a pľúca.

Navyše silné chemikálie spúšťajú aj silné bolesti hlavy, ktoré môžu prerásť do migrén.

Používajte švédske utierky

Aby ste dôkladne vyčistili všetky plochy, kúpte si viacero švédskych utierok, ktoré dokonale sajú vodu a svojim zložením nepoškodia žiaden povrch. Využijete ich na utieranie prachu (stačí ju jemne navlhčiť a prejsť ňou povrch dreveného nábytku), na umývanie vodovodných batérií (máčaním v octovej vode), ale môžete ich použiť aj na čistenie všetkých drevených interiérových dverí.

Švédske utierky potom ľahko prepláchnete v čistej vode, dáte usušiť a môžete ďalej používať. Ak máte doma staré opotrebované bavlnené oblečenie, rozstrihajte ho a použiteľné zvyšky oblečenia využite na umývanie predsiene, utieranie vonkajších parapiet a utieranie podlahových líšt.