Pracovné odevy sú prvou líniou ochrany pred pracovnými úrazmi
V mnohých zamestnaniach je povinné nosiť pracovný odev. Nemyslíme však teraz pozície, na ktorých je povinný nejaký dresscode kvôli určitej prestíži, ale pracovné odevy, ktoré chránia svojho nositeľa počas výkonu práce.
Rôzne zamestnania kladú na pracovné odevy rôzne nároky
Pred čím takéto pracovné odevy chránia? To sa líši v závislosti od zamestnania. Môže to byť len ochrana pred zašpinením sa, pri práci v exteriéri ochrana pred vplyvmi počasia, ale aj dôležitá ochrana pred úrazmi. Práca a prostredie, v ktorom je vykonávaná, je tak najhlavnejším faktorom pri výbere vhodného pracovného oblečenia.
Napríklad klasické montérky sú základným druhom pracovného oblečenia pre prácu v interiéri, pri ktorej nehrozí špeciálne riziko. V exteriéri je potom potrebné brať ohľad minimálne na možné výkyvy počasia. Veď odolnosť voči vode a vetru sa hodí vždy a do chladných mesiacov je tiež potrebné, aby bolo pracovné oblečenie dostatočne zateplené.
Nie je to len o ochrane
Aj keď vhodnosť pracovného oblečenia sa mení naprieč rôznymi zamestnaniami, niektoré jeho vlastnosti sú (podobne ako spomínaná odolnosť voči vetru a vode) užitočné vždy. Dobrým príkladom sú zosilnené vrstvy v oblastiach kolien a lakťov, čo sú časti pracovného odevu najviac náchylné na opotrebovanie.
Zabúdať netreba ani na vhodnú pracovnú obuv. Tá musí byť pevná, chrániť pred predmetmi, ktoré vám môžu padnúť na nohy a v exteriéri aj pred dažďom. A popritom musí zvládať udržiavať vaše chodidlá v relatívnom pohodlí aj počas dlhých pracovných smien.
Tým sa dostávame k ďalšej dôležitej vlastnosti pracovných odevov, ktoré býva často prehliadaná: komfort a pohodlie pri nosení. Je to oveľa dôležitejšie, ako si možno myslíte, keďže pri manuálnej práci človek vykonáva veľké množstvo rôznych pohybov a pracovné oblečenie by mu v tom nemalo brániť.
Zdroj obrázka:
Autor: izzet ugutmen / Shutterstock.com