Praktické tipy, ako znížiť výdavky a ušetriť

V tejto obzvlášť ťažkej dobe, kedy ceny energií a potravín išli raketovo nahor, sa snaží každá domácnosť ušetriť kde sa dá. Situácia sa v nasledujúcich mesiacoch bohužiaľ výraznejšie meniť k lepšiemu určite nebude, preto dobré rady, ako ušetriť, ocení každý z nás.

Ak chcete znížiť výdavky a ušetriť, poradíme vám ako na to.

Vetrajte v zime nárazovo a neprekurujte miestnosti

Ak chcete znížiť svoje výdavky, skúste zmeniť svoje návyky pri vetraní a kúrení. Napríklad byty majú zabezpečené vykurovanie cez centrálne vykurovanie (s výnimkou bytoviek s vlastnou kotolňou a kotlom) a preto ak nechcete platiť príliš veľa za teplo, miestnosti príliš neprekurujte a v zime vetrajte nárazovo. Miestnosti tak nestihnú vychladnúť, no zároveň sa vám podarí vymeniť vzduch za čerstvý.

Zároveň nevypínajte kúrenie v byte, keď sa v ňom nenachádzate. Riskujete tak rosenie okien a vznik plesní a stenách.

Bytovým domom, panelákom pomôže zateplenie strechy a fasády. Výrazne tak zníži tepelné straty v zime a v lete chráni pred prehrievaním. Ak práve u vás, vo vašom paneláku viaznu rekonštrukcie, ktoré zvýšia komfort obyvateľom paneláku, napríklad aj spomínané zateplenie, máte možnosť požiadať o zmenu správcu domu.

Vymeňte plynovú alebo sklokeramickú varnú dosku za indukciu

Indukcia je tu už roky, no práve teraz, kedy ceny energií išli hore, sa dostáva opäť na výslnie. Je lepšia aj z hľadiska údržby, ale predovšetkým z hľadiska úspornosti. Narozdiel od sklokeramických  a plynových dosiek nezohrievajú seba, ale zohrievajú obsah hrncov. Ponúkajú tak varenie bez tepelných strát do okolia. Používanie indukcie bude síce zo začiatku väčšia investícia. Veľmi rýchlo sa vám ale vráti v podobe usporenej energie.

Každý z nás si predsa dôkladne preštuduje ročné vyúčtovanie. Je aj našou vizitkou, ako sme hospodárili. Ak preto nechcete byť nemilo prekvapení pri študovaní ročného vyúčtovania, používajte indukciu.

Tipov, ako ušetriť, je omnoho viac. Môžeme ešte spomenúť umývanie riadov v umývačke, zadováženie úsporného splachovania, používanie úspornejších LED žiaroviek, používanie úsporných sprchových hlavíc, či dobre tesniace okná.

Zdroj obrázka:

Autor: Pablo Calvog / Shutterstock.com

About