Prečo nás trápia kurie oká?

Okrem toho, že sú neestetické a v niektorých prípadoch aj bolestivé, ide o zdravotný problém. Kurie oká sa vyskytujú prevažne na nohách, ale výnimkami nie sú ani prsty na rukách. Ako sa im vyhneme?

Nie sú infekčné

Na rozdiel od bradavíc kurie oká nie sú infekčné. Vznikajú na miestach so stvrdnutou a hrubou kožou. Tu si treba uvedomiť, že hydratovať by sme mali každý kúsok nášho tela, pretože aj zdanlivo skryté miesta nás časom môžu prekvapiť. Práve kurie oká sú následkom nedbanlivej starostlivosti a zapríčiňujú nám nemalé starosti.

Bolia, prekážajú a hanbíme sa za ne

Aby toho nebolo málo, za kurie oká sa mnohí z nás aj hanbia. Niet sa čo čudovať. Pokiaľ sa problém nerieši, začnú sa zväčšovať, pobolievať, tlačiť, ba dokonca v najhoršom prípade aj hnisať či krvácať. Azda to je práve ten moment, kedy konečne začneme situáciu riešiť a obrátime sa či už na lekára alebo pristúpime na domácu formu liečenia.

Ide to aj bez lekára?

Niekedy je lekár až posledná možnosť. Skúsený dermatológ si už s vami raz-dva poradí. Využíva pritom dve formy liečby. Tou prvou je vypálenie tekutým dusíkom, kedy kurie oko výrazne stmavne a po pár dňoch opadne. Zákrok nie je taký bolestivý ako napríklad chirurgické odstránenie. To je však nutné v prípade, kedy má kurie oko už priveľké rozmery a počíta sa aj s ďalšími kurími očami pod kožou. Premýšľate aj nad pedikúrou? Áno, aj to môže byť správna cesta, ako sa zbaviť tohto neestetického problému.

Ak však neradi navštevujete odborníkov, skúste si kurie oko odstrániť aj sami doma. Náplaste z lekárne stoja čosi okolo jedného eura. Fungujú na báze kyseliny salicylovej, ktorá napadnutú časť kože zmäkčí a do dvoch týždňov kurie oko jednoducho odlupnete. Nezabúdajte si dané miesto často krémovať a hydratovať. V opačnom prípade riskujete opäť nežiadaných návštevníkov.

About