Prospieva pitie kávy okrem bežným ľuďom aj aktívnym športovcom?

kvalitna-kava-powerlogy

Napriek tomu, že sa káva v našich končinách udomácnila v podstate iba nedávno, väčšina z nás už pozná jej zázračné povzbudzujúce účinky. Vždy, keď nastane doba kávová krátko popoludní, začneme sa štrnganím šálok a lyžičiek pripravovať v kuchyni na ten povestný a zaužívaný rituál. Veru, dobre si je posedieť v kruhu rodiny alebo známych a prebrať, čo je nové pri lahodnom moku.

Káva sa teda naozaj stala mimoriadne obľúbeným nápojom, a to nielen u nás. Vo svete sa pije v podstate už niekoľko dlhých storočí. Pripravuje sa z kávovníkoch bôbov upražených tak, aby sa dali pomlieť a následne pripraviť nápoj na rôzne spôsoby.

Niekto má rád kávu slabú, niekto zase silnú, ďalšiemu nevadí taká tá obyčajná zalievaná, iný preferuje tú noblesnejšiu prípravu v špeciálnom kávovom stroji v kombinácii s mliekom. Málokto vlastne vie ktorá je kvalitná káva a aká už len jej napodobeninou zmiešanou s kadečím.

Kofeín môže za to, že po nej dychtivo bažíme

Nech je tak, či onak, v každom prípade to, čo robí kávu kávou je látka kofeín, ktorá má v pôvodnej forme, kryštalickú podobu. A práve predovšetkým nej vďačia ľudia za jej povzbudzujúci účinok.

Okrem kofeínu obsahuje káva aj iné nášmu organizmu prospešné látky ako je zhruba tisícka minerálov a vitamínov. Z toho asi dvesto antioxidantov zodpovedné za ochranu pred predčasným starnutím a rakovinotvorným bujnením. Takže ako vidíte, káva nám iba prospieva.

Koľko piť denne?

Lekári a odborníci sú toho názoru, že dve až tri šálky denne naše telo znesie bez vedľajších účinkov. Pravda, tú poslednú šálku by sme nemali piť po piatej až šiestej hodine večer, pretože nám môže zabrániť v bezproblémovom zaspávaní.

No a ako si ju máme pripravovať? Vraj najviac prospešných látok sa z kávy uvoľní na spôsob espresa, ale nikto nespraví chybu, ak si zvolí inú prípravu. Sto ľudí, sto chutí ako sa hovorí.

Športovci akéhokoľvek rangu nechcú zostať bokom

Účinky kávy veľmi dobre poznajú aj rekreační športovci. Niektorí si jej doprajú koľko znesú a inému zase v pohode postačí iba jedna šálka. Káva totiž dokáže približne o dvadsať percent zvyšovať metabolizmus, čo je mimoriadnym prínosom pri spaľovaní nadbytočných tukov.

Rovnako káva zvyšuje cirkuláciu krvi v cievach, zlepší pozornosť, oddiali únavu, zostrí zrak a taktiež pomôže zregenerovať svalstvo po športovom výkone. No taktiež káva dokáže oveľa lepšie využiť tukové zásoby ako zdroj energie. Aby sa tak všetko stalo ako píšeme, je vhodné si dať kávu približne pol až jednu hodinu pre zamýšľaným športovým výkonom.

Ako je to ale u vrcholových športovcov?

Bežne totiž vidíme ako napríklad hokejisti v šatni pred zápasom si vypijú tú jednu obligátnu šáločku. Okrem spomínaných účinkoch kávy pri rekreačnom športovaní, pri tom vrcholovom dochádza po konzumácii kávy k pozastaveniu syntézy proteínov vo svaloch, čo je stav mimoriadne žiadúci.

Naopak, po ukončení vrcholového športového výkonu je piť kávu krajne nevhodné pretože telo by si malo predovšetkým oddýchnuť a nie zostať nabudené. Vtedy by mal vrcholový športovec skonzumovať radšej nejaké bielkoviny a sacharidy, teda to, čo pred časom použil na dosiahnutie svojho cieľa.

Ďalšia dôležitá vec, športovci vo všeobecnosti by mali prijímať kofeín v čo najprirodzenejšej podobe, čiže vo forme kávy. Ak tá nie je po ruke nahraďte ju kvalitnou čokoládou. Rozhodne sa treba vyhýbať rôznym energetickým nápojom, prostredníctvom ktorých sa dostane do tela aj nežiadúca chémia.

Kávu treba kupovať v špecializovaných predajniach

Na našom trhu je k dispozícii neuveriteľné množstvo kávy a ťažko neznalému vybrať nejakú kvalitnú. A orientovať sa podľa ceny, to tiež nie je záruka úspechu. Tak ako vlastne. Za nás odporúčame nechať hypermarkety hypermarketmi a zájsť do špecializovaných predajní v ktorých sa orientujú výhradne na kávu na úrovni.

Tam nájdete skutočne kávu z celého sveta. Väčšinou ide o odrody Arabica a Robusta a ich rôzne kombinácie. Každý balíček kávy je dokonale balený a skladá sa zo starostlivo vytriedených kávovníkových zŕn.

Každý si príde na to svoje. Takáto káva je samozrejme o niečo drahšia než tá komerčne predávané v bežných obchodných sieťach, no na oplátku dostane zákazník naozaj kvalitu, ktorú by inde hľadal márne.

Dnes dobrú kávu dostať už aj na internete. Stačí sa nalogovať na príslušnú webovú stránku a vybrať si z množstva ponúk. Obzvlášť obľúbené sú kávy takzvaného bio pôvodu.

Organická káva a na začiatku samotné kávové zrnká pochádzajú z rastlín kávovníka pestovaného na úrodných poliach ošetrovaných bez chémie a pesticídov. Tak sa dosiahne lahodná chuť konečného produktu.