Pusťme prírodu dovnútra

Izbové rastliny vnášajú do našich príbytkov svieži závan prírody a robia život príjemnejším. A aj keď z času na čas vyžadujú nejakú tú starostlivosť, svojou prítomnosťou výrazne ovplyvňujú celkovú klímu v byte a navodzujú uvoľnenú atmosféru v tomto uzavretom priestore. Sú nielen pôvabnou dekoráciou, ale väčšina z nich pôsobí ako prirodzené čističe vzduchu. Za minimálnu starostlivosť sa nám odvďačia bujnou zeleňou, ktorú nám bude závidieť každá návšteva.

Rôzne priestory pre rôzne druhy

A predsa môžeme mať niekedy pocit, že u nás sa bytovej zeleni nedarí alebo že to s rastlinami jednoducho nevieme. Aj keď je väčšina z nich nenáročná, predsa len nie je jedno, kam ktorý druh umiestnime. Rastliny, ktoré nie sú také náročné na svetlo, môžeme s čistým svedomím pestovať aj v severne orientovaných miestnostiach, a napriek tomu budú prekypovať zdravím. Príkladom takýchto druhov sú hlavne lopatkovce, dracény či monstery.  Iné druhy, naopak, potrebujú k životu dostatok svetla, aby sa mohli prezentovať v plnej kráse, napr. palmy alebo juky. Vlhkosť kúpeľňových priestorov praje najmä papradiam a brečtanom. A kuchyňa je rajom pre zelence, brečtany a, samozrejme, bylinky. Tie na okennom parapete nesmú chýbať.

Veľké aj malé, kvitnúce aj zelené

Najnovšie módne trendy diktujú bohatosť flóry v bytoch a vnútorných priestoroch. Zeleň sa tak dostáva právom na pozíciu, ktorá jej vždy patrila, a začleňuje sa do bytového dizajnu rovnako ako nábytok či doplnky. Či už dáme prednosť viacerým menším druhom, alebo zvolíme dominantné väčšie rastliny, závisí od nášho vkusu, ale hlavne od veľkosti priestoru. V tých skromnejších môžeme využiť na pestovanie okenné parapety, rôzne police alebo regály.

Ak máme možnosti finančné, ako aj priestorové, to najlepšie, čo môžeme svojim izbovým rastlinám dopriať, je zimná záhrada. Stála klíma, dostatok svetla a nekolísajúce teploty sú pre vnútornú zeleň ako stvorené. A k tomu ešte jeden benefit naviac – relax v spoločnosti tej zelenej nádhery, kde čas prestáva plynúť tak neskutočne rýchlo ako v realite. Náš súkromný priestor, kde sa môžeme schovať a kde nám bohatosť a krása rastlín bude zadosťučinením za tú trochu starostlivosti, ktorú sme im venovali.  

About