S vlákninou budete krajší aj zdravší

preco-jest-vlakninu

Správna životospráva je základ. Na to, aby sme prosperovali či už v súkromnom, alebo pracovnom živote, musíme sa cítiť fit. Nie je nutné tráviť každý deň v posilňovni alebo sa venovať meditáciám hodinu denne. Stačí, keď začnete od maličkostí – napríklad, že do svojho jedálnička zahrniete veľmi výnimočnú zložku potravy, a tou je vláknina.

25-35 gramov denne

Vedci tvrdia, že už malé množstvo denne sa postará o správne fungovanie nášho organizmu. Čo je vlastne vláknina? Je to zmes nestráviteľných sacharidov, a teda už z názvu vyplýva, že z nej nepriberieme. Obsahuje napríklad pektín, celulózu či lignín. Svoju výnimočnosť prezentuje tým, že na seba viaže vodu a odpadové látky, ktoré pomáha rýchlejšie odvádzať z nášho tela von. Je to fantastické! Práve preto sa necítime nafúknutí, prejedení a „nie práve vo svojej koži“, avšak treba dodať, že nás výborne zasýti a pocit plnosti zotrváva ešte dlho. Preto sa môžeme naplno venovať obľúbeným činnostiam či dôležitým povinnostiam s čistou hlavou bez pocitu hladu a nutnosti niečo malé zjesť. Poznáme sa…

Výborná na zápchu či hemoroidy

Polovica populácie trpí problémami spojenými s trávením, vylučovaním alebo, ľudovo povedané – majú problémy so zlatou žilou. Top riešením je zaradiť do jedálnička práve vlákninu, ktorá s týmito háklivými problémami zatočí raz-dva takmer na počkanie. Dajte si raz za deň jedno jabĺčko alebo zjedzte na raňajky pár polievkových lyžíc akýchkoľvek ovsených vločiek a uvidíte ten zázrak!

Čo obsahuje najviac vlákniny

Vláknina upravuje hladinu cholesterolu v krvi, spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi a znižuje riziko vzniku civilizačných chorôb, ako je napr. rakovina hrubého čreva. Pomáha pri redukčných diétach, čo ocenia najmä tí, ktorí si nechcú odopierať dobré jedlo.

Ktoré potraviny obsahujú najviac úžasnej vlákniny? Sú to v prvom rade strukoviny ako šošovica, fazuľa a hrášok – ten má dokonca aj detoxikačné účinky. Ale aj taký cícer, ktorý je zdrojom bielkovín a železa. Veľa ľudí si pochvaľuje najmä osviežujúci šalát z cícera, ktorý je pastvou pre oči a „liekom“ pre organizmus. V letnom období máte poruke ovocie, ako sú hrušky, jablká, avokádo, maliny, ktoré napumpujú do vášho tela okrem skvelej sladkej chuti aj množstvo minerálov a ďalších látok potrebných pre správne fungovanie organizmu. Brokolica, petržlen, mrkva, černice, ale aj artičoky, ktoré výrazne znižujú cholesterol, tiež nezaostávajú v rade. Patria sem aj ľanové semienka, mandle, orechy, hnedá ryža a už spomínané ovsené vločky, ktoré energiu uvoľňujú postupne. Neodoprite si ani pečivo, najmä to celozrnné, ktoré vás vyživí vitamínmi, železom a hlavne vlákninou. Dobrú chuť!

About