Skúste schudnúť pomocou harmonického stravovania

Strava je základ všetkého. V tej najväčšej miere ovplyvňuje náš výzor, zdravotný stav a celkovú psychickú rovnováhu. Konzumná doba, v ktorej žijeme, nás neustále presviedča o tom, aké dôležité je pravidelne jesť a mať veľa zo všetkého. Pravda je však celkom iná.

Svoje zdravie máte v rukách vy sami

Reklamy sú tu od toho, aby firmám zarábali veľa peňazí a aby sa zisky hromadili a hromadili. Aby si ľudia mohli dopriať krásne domy, autá, drahé dovolenky a získali pocit vlastnej dôležitosti a prestíže. Z každej strany sa na nás valia informácie o tom, čo všetko musíme mať, aby sme boli skutočne šťastní a spokojní. Pokiaľ sa s tým nestotožníme, sme vraj čudáci alebo skratka nejdeme s dobou.

Máme dve možnosti – buď sa tým úplne necháme pohltiť a stiahne nás to do víru konzumu alebo použijeme svoj vlastný zdravý úsudok. Majme zo všetkého len toľko, koľko skutočne potrebujeme. Budeme sa cítiť slobodnejšie, lepšie a hlavne zdravšie.

Stravujte sa striedmo, ale plnohodnotne

Naučiť sa harmonicky stravovať, to nejde z minúty na minútu. Je to dlhodobý proces, ktorý však rozhodne bude stáť za to. Zhodíte nadbytočné kilogramy a pre svoje zdravie urobíte veľký posun vpred. Časom zistíte, aké chyby ste počas svojho života robili, pretože to je tak vraj normálne.

Prijímanie potravy, to je niečo veľavýznamné pre naše telo i ducha. Všetko, čo do seba „vkladáme“, si musíme poriadne zvážiť a prehodnotiť. Ostáva to predsa v našom vnútri a bude nás to ovplyvňovať v každej sfére. Už aj emócie, s ktorými pokrm pripravujeme alebo konzumujeme, sa prenesú s každým sústom do nás. Keď sme nahnevaní a podráždení, jedlo nám – ako sa hovorí – nepadne dobre.

Ako vyzerá harmonické stravovanie?

Jedzte iba toľko, koľko skutočne potrebujete, t.j. nikdy nie úplne do sýtosti. Na raňajky si zvoľte mliečne výrobky alebo niečo sladké – výber je na vás. Môžete sa rozhodnúť pre pečivo, jogurty, ovocie  alebo cereálie. Základom celého dňa je teplý obed. Večer vám postačí iba zelenina alebo jogurt. Vyhýbajte sa čo najviac mäsitým pokrmom, ktoré v našom črevnom trakte spôsobujú iba množenie ďalších nebezpečných baktérií. Strukoviny vám poskytnú skvelú náhradu.

Dôležitý je aj pitný režim. Najviac svojmu telu pomôžete, ak mu doprajete kvalitné druhy čajov, ovocných štiav  a úplne najlepšia voľba je obyčajná čistá voda.

Veľmi rýchlo uvidíte, že nie je potrebné jesť päťkrát za deň a zistíte, že máte oveľa viac energie ako predtým, pretože vaše trávenie nebude mať toľko „práce“ so spracovaním potravy. Postupne spozorujete, že vás prechádza aj chuť zamaškrtiť si na sladkostiach a ani pojem alkohol – vám už nič nebude hovoriť. Viete prečo? Začnete sa mať radi a ukáže to aj ručička na vašej osobnej váhe.

About