Starostlivosť o pleť v zime: Tieto osvedčené rituály by si mala dopriať každá žena

ako-sa-starat-o-plet

Aj keď kalendárna zima prichádza až tesne pred Vianocami, toto ročné obdobie o sebe dáva vedieť už oveľa skôr. Teplý kabát, vysoké topánky a rukavice len nestačia, zime tiež čo najlepšie prispôsobte svoju kozmetickú výbavu.

Prečo? Koža je prirodzená ochranná bariéra organizmu, chráni ju pred mechanickými, tepelnými, chemickými a ďalšími vplyvmi. A je tiež vystavená vplyvom okolitého prostredia, preto s prichádzajúcou jeseňou a zimou býva náchylnejšia na poškodenia vetrom, chladom i striedaním teplôt pri prechode zo zimy do tepla. V zime sa navyše v dôsledku nižších teplôt znižuje produkcia mazových žliaz, čo má tiež vplyv na stav pokožky a tá sa oveľa viac dehydratuje a vysušuje. S rastúcim vekom potom dochádza k výraznejším zmenám kože, znižuje sa produkcia mazu a potu a prirodzená ochrana sa zhoršuje. Aby si koža na celom tele zachovala svoju hebkosť, jemnosť a vláčnosť, potrebuje intenzívnu starostlivosť – ideálne sú telové mlieka a krémy a ošetrujúce oleje.

Niet nad teplý relax v kúpeli

Snáď každý si v zime rád dopraje teplý kúpeľ, keďže dokáže rýchlo prehriať celé telo a tiež je to jeden z najobľúbenejších spôsobov relaxácie, ktorý pomôže zahnať únavu a stres. Taký odpočinok si môžete spríjemniť penou a kúpeľovými olejmi, ktoré vodu prevoňajú a pokožku dokonale vyživia a zvláčnia. Ak vám kúpeľ z akéhokoľvek dôvodu nie je príjemný, vyberte si rozmaznávajúci sprchový gél, i pod sprchou načerpáte energiu, upokojíte sa a odpočiniete si.

S pílingom v zime opatrne

I keď patrí k vašim obľúbeným procedúram, v zime sa mu radšej vyhnite. Mechanický píling totiž zbavuje kožu ochranných bariér a tá sa tak stáva zraniteľnejšia. Skúste počas kúpeľa skôr len kožu na tele jemne premasírovať žinkou a častejšie než inokedy použiť výživné krémy, telové mlieka či oleje, ktoré napomáhajú zamedziť nadmerným stratám vody z kože, regenerujú ju a chránia ju pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Rukám doprajte rukavice a krém

I keď dostávajú ruky v zimnom období pekne zabrať, nie každá žena nosí rukavice. A pritom je to veľmi jednoduchý základ starostlivosti. Okrem rukavíc je potom samozrejme nevyhnutné používať regeneračný krém na ruky – ošetrí popraskanie, vyživuje a chráni pokožku.

Dobite si baterky inak!

Ak v zime častejšie strácate energiu, skúste ju dodať telu inak než energetickými drinkami a čokoládou. V tradičnej čínskej medicíne je možné celé telo premietnuť do bodov na

uchu. Aktivovaním týchto bodov si môžete sami dobiť energiu. Stlačte špičkami prstov ušný lalôčik a zatiahnite smerom dopredu, dozadu a dole. Preklápajte okraje ušnice smerom von a na okrajoch vždy zaťahajte dole – postupujte hore po okraji ucha až nahor. Potom špičku ucha podržte a vytiahnite nahor. Cvičenie zopakujte dvakrát alebo trikrát. Svojej pokožke potom môžete ešte dopriať špeciálnu dávku energie a skrášľujúcu starostlivosť prostredníctvom kozmetiky s koenzýmom Q10, kolagénom alebo kyselinou hyalurónovou.

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.