Starostlivosť „tam dole“: Nezabúdajte na intímne partie!

starostlivost-o-intimne-partie

Aj o miesta, ktoré nevystavujete svetu na obdiv, sa musíte správne starať. Prispejete tak nielen k celkovému príjemnému pocitu, ale zabránite i prípadným zdravotným komplikáciám.

Rovnako ako iné časti tela majú i intímne partie svoju prirodzenú rovnováhu, inými slovami hodnotu pH, pri ktorej sa „dobrým“ baktériám darí a „zlé“ baktérie sú pod dohľadom. V zdravej pošve dospelých žien je táto hodnota medzi 4 a 5. Tým je kyslejšia než pokožka, ktorá má mierne kyslé pH v hodnote 5,5. Táto prirodzená rovnováha prospieva „dobrým“ baktériám kyseliny mliečnej, a tak ste chránená pred infekciou. Ale ak je táto prirodzená rovnováha narušená, začínajú sa množiť „zlé“ baktérie. To môže viesť k podráždeniu, svrbeniu, bolesti, nepríjemným pachom, neobvyklému výtoku, a infekciám ako je kandidóza a bakteriálna vaginóza. Dobrá správa je, že prirodzenú rovnováhu intímnych partií môžete udržať mnohými spôsobmi. Poznáme 3 najdôležitejšie, ktoré vám zaručia pocit sviežosti a pohodlia po celý rok.

  1. Používajte mydlá so správnym pH

Správne mydlo na intímne partie obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá udrží ideálne, jemne kyslé pH a napomáha prospešným baktériám. Nie je parfumované a prešlo gynekologickými a dermatologickými testami. Emulziou potom umývajte intímne miesta raz za deň, pričom nie je nutné ich umývať zvnútra – stačí len vonkajšia časť.

2. Noste vhodnú bielizeň a nepreháňajte to s tesnými nohavičkami

K nepríjemným pocitom v intímnych partiách môže prispievať i nevhodné oblečenie a používanie parfumovaných pracích prostriedkov a aviváží.

• Noste priedušnú bielizeň vyrobenú z materiálov, ako je hodváb či bavlna.

• Ak máte sklony k infekciám, zvážte, či radšej zo šatníka nevykázať tango nohavičky. Ich posúvaním často dochádza k prenosu baktérií.

• Vyhýbajte sa tesne priľnavým nohavičkám, pretože vytvárajú teplé a vlhké prostredie ideálne pre rozvoj infekcií.

• V lete skráťte dobu, kedy nosíte mokré plavky. Popri nevhodnej bielizni môže k infekciám a zápalom intímnych partií prispieť aj zlý jedálniček, užívanie niektorých liekov, ako sú napríklad antibiotiká, a v neposlednom rade psychický stres.

3. Na cestu si pribaľte obrúsky na intímnu hygienu

A ako riešiť intímnu hygienu, keď ste na cestách? Praktickým riešením sú intímne obrúsky, ktorými sa môžete osviežiť pokojne i niekoľkokrát denne. Neodporúča sa na cestách používať na intímne partie inak populárne detské obrúsky, pretože nemajú správne pH a ani neobsahujú kyselinu mliečnu dôležitú pre správnu bakteriálnu rovnováhu.

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.