Stredomorské ozdoby našich záhrad a balkónov

oleander

Oleandre sú najpopulárnejšie črepníkové rastliny našich záhrad, terás aj balkónov. Mnohí sa ich zriekli kvôli predsudkom, pretože všetky ich časti sú jedovaté a môžu spôsobiť alergické reakcie na koži. Na zimu sa ukladajú do tmavých pivníc alebo chladných miestností, pretože znesú maximálne mínus 5 stupňov Celzia.

Ako sa starať o oleandre?

Nie je to nič zložité a zvládnu to aj začiatočníci. Oleandre sú naozaj vďačné okrasné kry, ktoré potrebujú iba správne umiestnenie a starostlivosť. Vyhovujú im slnečné stanoviská, a preto terasy a balkóny sú najideálnejšou voľbou. Čím staršia je rastlina, tým mohutnejšou sa stáva. Oleander rastie veľmi rýchlo, čo platí aj o jeho koreňovom systéme. Obľubuje veľké nádoby, ktoré vytvoria dostatočný priestor pre korene. Každú jar sa preto odporúča ich presadenie.

Prezimovanie a strihanie

Pokiaľ bývate v paneláku, postačí vám aj vaša tmavá pivnica alebo schodisko. Keď vlastníte rodinný dom, nie je nič lepšie, ako zazimovať oleander kdesi v zimnej záhrade, v šope alebo v pivnici či garáži. S príchodom novembra sa odporúča ukryť pred mrazmi a v apríli je pripravený znova zahájiť sezónu. Počas celej zimy ho polejte maximálne tri až päťkrát. Korene musia ostať vlhké, nie však premočené.

Oleander sa môže strihať niekoľkokrát do roka. Myslite popri tom na fakt, že na zastrihnutom mieste si nádherné kvietky nájdete až na ďalšiu sezónu. Puky sa začínajú tvoriť hneď po odkvitnutí.

Strihať môžete poškodené konáre, alebo príliš husté miesta, ktoré potrebujete presvetliť. Niekto rez rieši radikálne takým spôsobom, že zreže celú korunu, ale zaručí tak bujnejší rast konárov a kvetov.

Oleander si viete rozmnožiť aj sami doma, a to pomocou rezu mladých vrchných výhonkov, ktoré sú ešte zelené. Vložíte ich do pohárika s vodou a do dvoch týždňov rastlina vypustí husté korienky. Následne iba jednoducho presaďte do črepníka s rašelinou.

Pravidelná zálievka

Nezabúdajte svoje oleandre pravidelne polievať. Počas tropických dní kľudne aj dvakrát. Keď spozorujete žltnutie a padanie listov, zrejme ste to trochu prehnali. Milujú vlhkú pôdu, nie však premočenú. Ak ich každé dva týždne prihnojíte, budú vaše oleandre najkrajšie v ulici.

About