Stres nie je dobrý spoločník, zatočte s ním!

odburanie stresu

Stretávame sa s ním denno-denne. Stres. Nenápadný a tichý nepriateľ, ktorý sa na nás nalepí zakaždým, keď sa začne diať v našom živote niečo veľké, niečo iné, niečo pekné, ale aj ťažké a smutné. Nie je to nič iné ako obranná reakcia organizmu na rôzne udalosti života, keď cítime akési ohrozenie a diskomfort, na ktoré nie sme zvyknutí a s ktorými sa nestotožňujeme.

Ako sa prejavuje

Viacerí sme až príliš hrdí na to, aby sme si stres pripustili. Vyhlasujeme, že sa nás netýka, a jednoducho naň nemáme čas. Stres však máme všetci bez výnimky. Keď už náš organizmus povie „stop“  a „spomaľ“ či „upokoj sa“, mali by sme ho s plnou vážnosťou poslúchnuť. Zdravie máme len jedno. Existujú tri druhy stresu. Prvý – pozitívny – zlepšuje náš výkon a tvorivosť, pretože vzniká za priaznivých okolností, z niečoho, na čo sa tešíme a z čoho máme radosť. Ten druhý – negatívny – je presne ten druh stresu, ktorý je nežiaduci a nepríjemný, vyplývajúci z horších situácií. Tretí druh –  špecifický – prináša organizmu uvoľnenie, najmä v podobe adrenalínových športov.

Stres pôsobí na náš organizmus veľmi nepriaznivo, a keď spozorujete tieto príznaky, rozhodne sa zamyslite, čo ďalej, aby ste sa opäť cítili príjemne a hlavne – zdravo.

Pod vplyvom stresu sa dejú s vaším telom rôzne zmeny. Napríklad sa môžete triasť, červenať sa, môžete trpieť častými bolesťami hlavy či žalúdka, začnete jesť viac alebo naopak – menej a vaše srdiečko začne biť rýchlejšie. Akoby toho nebolo ešte málo, zaskočiť vás môže nespavosť, zmeny nálad, podráždenosť a zhoršenie medziľudských vzťahov. Vyčerpanie a ďalšie zvláštne pocity sú už len nemilá bodka. Povedzte „stop“ stresu hneď teraz!

Ako odbúrať stres

Našťastie, spôsobov, ktoré zaručujú bojovať úspešne s nepriateľom zvaným stres, existuje viacero a záleží iba od vás, čo vyskúšate. Uvidíte, že váš stav sa čoskoro zmení k lepšiemu.

  • Žite tu a teraz! Nie je to vôbec zložité. Zavrite si oči, zhlboka sa nadýchnite a aspoň na pár minút buďte len sami so sebou, so svojím telom a so svojou mysľou. Pokojne sa dajte na meditáciu alebo vyskúšajte jogu.
  • Začnite športovať! Pretože práve pohybom sa dostanú do vášho tela hormóny radosti a šťastia a organizmus sa prekrví a okysličí.
  • Zmeňte jedálniček! Viac ovocia a zeleniny sa postará o viac energie.
  • Stretávajte sa s ľuďmi, ktorých máte radi! Rozprávajte im o svojich starostiach aj radostiach a zdieľajte s nimi svoj život. Všetko pôjde ľahšie.
  • Veľa sa smejte! Smiech lieči.
  • Počúvajte hudbu, spievajte, tancujte! Zaručene si vylepšíte náladu na počkanie.
  • Doprajte si dostatok oddychu a spánku!
  • Choďte na masáž! Príjemné teplo a tlak odbúrava stres.

A to najhlavnejšie – tešte sa zo života, pretože je to veľký dar!

About