Strešná krytina čiastočne ovplyvňuje teplotu v dome

strešná-krytina-terran

Strecha je dôležitá časť domu, ktorá má nielen estetickú funkciu, ale je dôležitá aj z pohľadu ochrany domu pred poveternostnými vplyvmi. Kvalitná strešná krytina musí zvládnuť nápory silného vetra, pálenie slnka, silné dažde, či nadmerné snehové zrážky. Ak sa práve zaoberáte výberom strešnej krytiny na váš dom, zamerajte sa na takú, ktorá bude odolná, bude mať dlhú životnosť a prevedená bude z trvácnych materiálov. Pri rozhodovaní sa obráťte na výrobcov striech, ktorí majú vyškolení odborní tím poradcov a radi vám odporučia, ktorá bude najvhodnejšia pre váš dom. Posudzuje sa nosná konštrukcia strechy, sklon a tvar strechy a čiastočne aj to, či sa dom nachádza vo vysokohorskom prostredí, alebo v nížinatom.

Tmavé verzus svetlé odtiene striech

Strešná krytina podčiarkuje celkový charakter domu a dodáva mu osobitý vzhľad. Z hľadiska farebnosti by mala ladiť ku fasáde domu a tiež k priľahlým stavbám, napríklad altánku, či garáži. Pri výbere vhodnej farby by sme mali brať do úvahy fakt, že práve farba nemalým spôsobom ovplyvňuje tepelnú pohodu v dome. Platí teda, že ak na strešnú krytinu zvolíme tmavé farby, ktoré priťahujú slnečné žiarenie, bude sa priestor pod nimi prehrievať.  Svetlejšie odtiene naopak slnečné žiarenie odrážajú. Aj napriek tomu sú práve tmavé odtiene strešných krytín populárne. Preto sa výrobcovia snažia vylepšovať vlastnosti krytín rôznymi povrchovými úpravami, ktoré eliminujú problém s prehrievaním. Glazovanie škridiel, prípadne dosahovanie lesku a metalického efektu pomáha odrážať slnečné žiarenie, vďaka čomu môžeme v dome dosiahnuť nižšie teploty.

Veľké možnosti výberu

Čo sa týka materiálového prevedenia, dnešný trh nám ponúka široké možnosti. Rôznorodosť materiálov, tvarov, farieb, veľkostných formátov. Na výber máme z keramickej a betónovej škridle, ktoré sa vyznačujú skvelou životnosťou, odolnosťou a farebnou stálosťou. Zároveň však patria k drahším alternatívam strešnej krytiny. Pri výbere sa však nedajte odradiť vyššou cenou, strešnú krytinu vyberáme na desaťročia a zamerať by sme sa mali na kvalitné vlastnosti. Medzi obľúbené druhy patrí aj plastová alebo plechová krytina, ktoré sa radia medzi ľahké typy, zároveň majú dobrú životnosť a nevyžadujú údržbu.

Aby ste predišli nevhodnému výberu, je dobré nechať si poradiť od odborníkov. Takých nájdete na stránke https://krytina.sk/ , kde sa zároveň dočítate zaujímavé informácie o strechách.