Táto kniha zaručí, že budete (zmýšľať) ako boháč

Peniaze má len ten, kto vie, ako ich získať.

George S. Clason napísal v 20. storočí jednu z najznámejších kníh o ekonómii. Od bežných kníh z tohto odvetvia sa ale podstatne líši.

Najbohatšieho muža v Babylone môžeme pokladať za Malého princa ekonómie. Napísaný je formou krátkych a hravých príbehov, z ktorých plynie jasné ponaučenie. Príbehy sú zasadené do Babylonu a odohrávajú sa pred 6 000 rokmi. Ľudia sa za tých pár tisíc rokov takmer vôbec nezmenili.

Rovnako máme v spoločnosti hŕstku šetrných ľudí, ktorí vedia, že veľký majetok sa získava dlhé roky. A potom existuje veľa ľudí, ktorí sa chcú dostať k bohatstvu rýchlo. Robia zlé, neopatrné kroky, investujú do hlúpostí a majú na očiach ružové okuliare.

Arkád ako najbohatší muž v meste radí ľuďom, ako sa vyvarovať častým chybám s peniazmi a stať sa uznávaným boháčom. Na popud kráľa rozdáva rady nad zlato. A to doslova.

Rady sú aplikovateľné do súčasnosti a je dokázané, že ak ich budete nasledovať, mince vám budú vo vrecku veselo štrngať. Počas života sa Arkád viackrát sklamal, a postupne sa naučil sedem vecí, ktoré vám zaručia status dobre zabezpečeného človeka.

1. Zo získaných desiatich mincí miniem len deväť.

2. Rozpočítaj výdavky tak, aby sa v prvom rade zaplatilo nevyhnutné a až potom podľa možností to ostatné, ale len z deviatich desatín zárobku.

3. Každú odloženú mincu investujte, aby vám pomáhali zaistiť príjem a prameň bohatstva, ktorý by neustále prúdil do vášho vrecka.

4. Dbajte o svoj majetok a investujte len tam, kde oň neprídete. Vklad si môžete v prípade nutnosti vyžiadať a budete dostávať slušný úrok. Raďte sa so šikovnými a úprimnými ľuďmi. Riaďte sa radou skúsených, aby ste sa vyvarovali neistých investícií.

5. Mať vlastný dom.

6. Zabezpečte si včas finančné prostriedky na neskoré roky života a na ochranu vlastnej rodiny.

7. Pracovať na sebe, zdokonaľovať sa, aby sme si sami seba vážili.

About