Tipy, ako vyberať záclony a závesy

Záclony a závesy majú pozitívny vplyv na charakter miestnosti – ak sú výsledkom správneho výberu. V hre sú farby, akosť materiálu, dĺžka a rôzne iné faktory. Ako a podľa čoho teda vyberať závesy a záclony?

Záclony a závesy sú všestranným doplnkom, ktorý môže osviežiť a ozvláštniť v podstate akýkoľvek interiérový štýl. Ak dávate prednosť romantickej atmosfére, vyberte si (napríklad do spálne) jemné, vzdušné závesy. V kuchyni však s dĺžkou narábajte opatrnejšie. Na kuchynské okná sa tradične vešajú kratšie záclonky a je to tak dobre.

Materiál

Existuje toľko rôznych materiálov a tkanín – ako si môžete byť istí, že ste našli tú správnu? Je pravdou, že nie každá tkanina sa hodí do každej miestnosti. Napríklad polyester skvele pasuje do spálne, no nehodí sa do kuchyne, pretože tento materiál absorbuje pachy a rýchlo sa vznieti. Lepšou voľbou sú vzdušné ľanové záclony, ktoré vyplnia obytný priestor a prepúšťajú príjemné množstvo prirodzeného svetla zvonku.

Farba

Pri výbere farieb závesov a záclon sa uplatňujú rôzne prístupy. Ak chcete upriamiť pozornosť na oblasť okolo okna, vyberajte záves či záclony kontrastujúce s interiérom. Môžete sa však riadiť aj pravidlom 60-30-10. Hlavná farba v miestnosti (steny, podlaha, najväčší nábytok) by mala tvoriť 60 %, ďalších 30 % by mala tvoriť sekundárna farba (stoličky, pohovka) a zvyšných 10 % patrí akcentačnej farbe.

Garniže

Tyče na záclony a závesy, respektíve garniže, prispievajú k pozitívnemu pocitu z interiéru. Ak sú ale umiestnené príliš vysoko alebo nízko, prípadne nemajú vhodnú veľkosť vzhľadom k veľkosti okna, môžu spôsobiť ozajstnú vizuálnu pohromu. Všeobecne platí, že tyč na záclony by mala byť namontovaná zhruba 10 až 15 centimetrov nad rámom okna. V takomto prípade môže vyniknúť záves (či záclona) aj okno zároveň.