Venujte deťom cez lockdown toľko času, koľko môžete

Pandémia okrem iného zásadným spôsobom ovplyvnila aj naše medziľudské vzťahy. Obmedzenia pohybu, ktoré slúžia na zabránenie extrémnemu šíreniu vírusu, spôsobujú, že s priateľmi a známymi trávime podstatne menej času.

Snažte sa, aby deti obmedzené sociálne kontakty pocítili čo najmenej

S trochou humoru by sa dalo povedať, že pre introvertov sa nič nezmenilo a pokračujú v spôsobe života aký mali vždy. Realita je však oveľa vážnejšia. Obmedzenie sociálnych kontaktov najviac vplýva na deti. Od vypuknutia pandémie trávili viac času doma ako v škole a s kamarátmi sa tak videli hlavne cez obrazovky počítačov, či tabletov.

Lockdown tu máme opäť a aj keď na celoštátnej úrovni sa školy zatiaľ nezatvárajú, regionálne k tomu smerujú asi v každom okrese. To znamená, že je veľká šanca, že vaše dieťa neostane doma len cez prázdniny. Je tak na každom rodičovi, aby toto obmedzenie sociálnych kontaktov svojmu dieťaťu aspoň v určitej miere nahrádzal.

Ak sa napríklad blížia jeho narodeniny a nemôže si na oslavu zavolať kamarátov, neobmedzujte ešte aj spôsob, akým tento deň oslávite. Aj napriek tomu zorganizujte oslavu so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane veselých párty doplnkov, akými sú napríklad balóny, či rôzna iná výzdoba. Aj keď bez kamarátov, predsa len si vaše deti užijú výnimočný deň.

Nájdite si spôsoby ako sa môžete zabaviť spoločne

Dbať o to, aby vaše deti čo najmenej pocítili obmedzenie sociálnych kontaktov však treba aj počas všedných dní. Venujte im pozornosť, rozprávajte sa s nimi a nájdite si nejaké spoločné aktivity. Veď nemusíte byť rovesníci, aby ste sa spoločne zabavili.

Spoločne môžete tráviť čas napríklad hraním zábavných spoločenských hier. Pri nich sa často zabavia malí aj veľkí a tak ich to priam predurčuje na to, aby boli obľúbenými celorodinnými zábavkami.

Zdroj obrázka:

Autor: Studio Romantic / Shutterstock.com

About