Venujte svojej pokožke počas zimy viac pozornosti

starostlivost-o-pokozku-v-zime

Zimné obdobie je v plnom prúde a prvé jarné dni ešte v nedohľadne. Atopici nemajú radi toto chladné zimné obdobie práve pre zhoršujúci sa stav ich pokožky. Stav ich atopického ekzému sa zhoršuje a pridružuje sa k tomu aj dyshidrotický ekzém, ktorého príčinu vzniku lekári nevedia určiť.

Zimné obdobie strávime s menšími virózami v relatívne v dobrom zdravotnom stave. V tomto období však najviac trpí naša pokožka a práve tej by sme mali venovať dostatok pozornosti, aby sme sa vyhli častým návštevám kožných lekárov a užívaním kortikoidov.

Pravidelná hydratácia

Ľudia majú tendenciu nekrémovať sa v zimnom období. Myslia si, že je to nepotrebné, pretože slnečného žiarenia je pomenej a slnko je menej agresívne. To však nie je pravda. Slnko je veľmi agresívne najmä vo vyšších nadmorských výškach, kde budete musieť siahnuť po krémoch s vysokým UV faktorom.

Počas zimy je naša pokožka vystavovaná extrémnym výkyvom teplôt. Napríklad časté prechody medzi vyhriatym interiérom a studeným exteriérom sú veľmi nebezpečné pre všetky typy pokožky. Pokožka sa extrémne vysušuje a objaviť sa môže dokonca aj alergia na chlad.

Počas zimných mesiacov si nezabúdajte hydratovať komplet celé telo, najmä však tvár, pery a ruky. Pri hydratácii si dávajte pozor, aby ste si nezatrhli väčšie znamienka. Ak sa vám stane takáto nepríjemnosť, je potrebné okamžite navštíviť kožnú ambulanciu a odstráneniu znamienok sa nevyhnete.

Nesprchujte sa v horúcej vode

Kúpanie/ sprchovanie v horúcej vode vašej pokožke škodí. Pokožka sa extrémne vysušuje a vy po osprchovaní máte pocit, že vás svrbí a páli celé telo.

Nesprchujte sa v horúcej vode, ale zase ani nie v príliš ľadovej vode. V zimných mesiacoch, kedy nosievame hrubé ponožky, sa môže stať, že sa vám priestor medzi prstami na nohách môže zapariť a v týchto priestoroch sa môže objaviť nebezpečná mykóza. Prekvapiť vás môže aj nechtová mykóza. Je to nepríjemne infekčné ochorenie, ktoré nesmiete podceňovať.

Chráňte svoju pokožku aj počas zimy a ona sa vám za to odvďačí.