Viete, čo je to cystoskopia a ako prebieha cystoskopické vyšetrenie?

Ak by sme mali vybrať lekára – špecialistu, ku ktorému muži naozaj neradi chodia, bol by to jednoznačne urológ. Niežeby urológovia boli nepríjemní, ide skôr o to, že pre mužov je to veľmi chúlostivá záležitosť.

Pomocou cystoskopie je možné odhaliť rôzne urologické problémy

Obzvlášť po štyridsiatke však netreba podceňovať potrebu absolvovania preventívnej urologickej prehliadky. Tá totiž slúži na včasné diagnostikovanie nádorového ochorenia prostaty obličiek a semeníkov.

Urológovia samozrejme riešia aj ďalšie zdravotné problémy pomocou rôznych vyšetrení. Jedným z nich je aj cystoskopia, ktorá sa odporúča najmä pri zápaloch močového mechúra, výskyte krvi v moči, problémoch s prostatou a pri podozrení na močové kamene, či nádorové ochorenie.

O čo vlastne ide? Cystoskopia je endoskopické vyšetrenie močovej trubice, mechúra a prostaty. Do močového ústrojenstva lekár zavedie cystoskop, pomocou  ktorého vyšetrí tkanivá a v prípade potreby odoberie vzorky na ďalšie vyšetrenia.

Nie veľmi príjemné, ale rozhodne bezbolestné vyšetrenie

Zrejme vám napadlo, že toto cystoskopické vyšetrenie zrejme nebude nič príjemné. Dá sa to tak povedať, ale rozhodne nejde o nič bolestivé a trvá len pár minút. Naviac sa pri ňom používa gél na lokálne znecitlivenie a od nepríjemných pocitov vám dokáže uľaviť aj hlboké dýchanie.

Poďme však od začiatku. Pred vyšetrením je potrebné dbať o zvýšenú hygienu a informovať lekára o liekoch, ktoré užívate a o prípadných alergiách. Cez cystoskop lekár zavedie do močového mechúra sterilný roztok pre lepšie preskúmanie jeho stien. Je možné, že počas vyšetrenia budete pociťovať jemné pálenie, nutkanie na močenie alebo budete mať pocit, že močíte.

Po vyšetrení sa odporúča zvýšený príjem tekutín. Bežným javom sú aj stopy krvi v moči počas najbližších 24 – 48 hodín po vyšetrení. Nejde však o nič neobvyklé a ihneď po vyšetrení sa môžete vrátiť k bežným činnostiam.

Zdroj obrázka:

Autor: Pixel-Shot / Shutterstock.com