Viete k oblečeniu zladiť obuv?

vyber-topanok-k-obleceniu

Stáva sa, že aj ten najdokonalejší outfit dokážu úplne potopiť nesprávne skombinované topánky. Aby ste sa vyhli módnym priestupkom, zapamätajte si naše rady.

Obuv podľa príležitosti

Je jasné, že v našom šatníku sa nenachádzajú len pohodlné tenisky, mokasíny alebo baleríny, ale takisto obuv, ktorú nosíme do práce či na formálne alebo slávnostné príležitosti. Od seba sa líšia strihom, štýlom, materiálmi aj farbami. Obuv vhodná na športovanie je napríklad často sfarbená do výrazných odtieňov a vyrobená z funkčných materiálov, zabezpečujúcich dobré prúdenie vzduchu, zatiaľ čo formálna obuv má menej objemný strih aj nevýraznú farbu (čierna, sivá, biela, béžová). Kto pracuje v kancelárii, volí poltopánky alebo lodičky, samozrejme, všetko závisí od charakteru oblečenia. Ak vo firme preferujú neformálny, resp. športový typ odevu, k nemu je možné ladiť aj farebne a strihovo výrazné topánky, resp. voľnočasovú obuv, ako sú baleríny, tenisky, čižmy a podobne. Páni, ktorí nosia najmä čierne, tmavomodré alebo sivé obleky, by rozhodne mali vlastniť čierne poltopánky, pretože pôsobia veľmi elegantne. Na voľný čas či menej formálne príležitosti je dobré mať v zálohe ešte aj hnedé poltopánky (bez ohľadu na odtieň), ktoré idú k tričkám i džínsom, rovnako ako športové tenisky.

Zameraní na farby

Ako si vybrať vhodnú obuv v závislosti od farby oblečenia? Kto si rád kompenzuje stavy úzkosti nákupmi topánok, určite by sa mal držať pri zemi a myslieť na to, ktoré farby dominujú v jeho šatníku. Čierna, sivá a béžová idú ku všetkému, možno aj preto sa najčastejšie rozhodujeme práve pre tie, avšak pre lepší efekt môžete siahnuť aj po výraznejších farbách topánok, ktoré zaujmú už z diaľky. Chcete upozorniť na konkrétnu časť vášho tela alebo oblečenia? Prispôsobte tomu aj farbu obuvi. Vhodne zladenými topánkami môžete odpútať pozornosť od nedostatkov spodnej časti tela. Čím viac bude farba topánok kričať, tým budete pôsobiť nižší alebo každého upozorníte na modriny na nohách. Pozor, ak ste navlečení od hlavy po päty v jednej farbe, nebolo by vhodné tento obraz narúšať farbou v inom odtieni.

Okrem toho je však dôležité myslieť aj na materiál oblečenia. Páni ladia hnedé topánky k džínsom a tričkám, čierne k obleku, dámy si obúvajú objemné druhy topánok k hrubým sukniam, ľahučké a jemné topánky k šifónu či tylu… Farba obuvi môže farebne harmonizovať s farbou našich vlasov, odtieňom nohavíc, sukne alebo pančúch, s farbou saka alebo jednou z farieb, ktoré sa objavujú vo vzore na oblečení. Časté je ladenie topánok ku kabelkám či výrazným šperkom. Páni myslia na to, aby farba topánok ladila s opaskom a kravatou.

Rozhodli ste sa upraviť svoje nákupné rituály? Nabudúce teda skúste žlté topánky k modrým či bielym nohaviciam, zelené k modrým, hnedým alebo žltým nohaviciam a zlaté alebo strieborné lodičky k červenej alebo čiernej sukni. Uvidíte, čo na to povie vaše okolie.

About