Vrásky: Ako sa ich zbaviť bez krémov a výplní?

plet-bez-vrasok

Všetky pri boji s vráskami siahame po osvedčenej klasike – krémoch, ktoré nám majú zaručiť krásnu a mladú pleť. Čo by sme však v našom živote mali urobiť, aby naša pleť žiarila zdravím zvnútra?

Po dvadsiatke sa na povrchu pleti začínajú objavovať prvé príznaky starnutia. Najskôr sú to jemné linky, a postupom času i vrásky, strata objemu a strata pevnosti. Naša pleť starne z mnohých dôvodov. Nie všetky z týchto príčin sú však nevyhnutné a nemenné. Niektoré možno do určitej miery zmierniť prevenciou a zmenou životného štýlu.

Zbavte sa stresu

Pretože je oxidačný stres hlavnou príčinou vonkajšieho starnutia pleti, všetky zmeny životného štýlu by mali smerovať k tomu, aby ste minimalizovali jeho dosahy. Naučte sa spomaliť a vychutnávať si obyčajné okamihy s priateľmi a rodinou.

Zdravá strava vyživí vašu pleť

Potrava bohatá na ovocie a zeleninu zabezpečí príjem antioxidantov, ktoré môžu pomôcť obmedziť škodlivé účinky voľných radikálov na pleť. Mala by byť čo najpestrejšia, niektoré potraviny ale majú mimoriadne vysoký obsah antioxidantov a môžu mať dokonca pre našu pleť ochranné účinky: mrkva, marhule a ďalšie oranžové a žlté ovocie a zelenina, čučoriedky, listová zelenina, papriky, rajčiny, strukoviny, ryby – najmä losos, a orechy. Existujú tiež dôkazy, ktoré naznačujú, že niektorým potravinám by sme sa naopak mali vyhýbať. U stravy s príliš vysokým obsahom tukov a sacharidov bolo zistené, že urýchľuje proces starnutia.

Zabudnite na fajčenie

Fajčenie výrazne urýchľuje starnutie pleti, znižuje jej pružnosť a žiarivosť. Ak prestanete fajčiť, môžete tak pomôcť zlepšiť vzhľad pleti, pretože ju zbavíte chemických látok a nikotínu z cigariet.

Starostlivosť musíme prispôsobiť veku a typu pokožky

Pleť sa v jednotlivých fázach života premieňa a spôsob, akým ju ošetrujeme, by mal odrážať jej postupne sa meniace potreby. Ak je vaša pleť zdravá, správna starostlivosť jej zdravie podporí. Ak tomu tak nie je, môže systematická starostlivosť pomôcť jeho zlepšeniu. Pravidelná starostlivosť o pleť by mala pozostávať z troch krokov – čistenia, starostlivosti a slnečnej ochrany. Čistenie odstraňuje z pleti mejkap, nečistoty a chemikálie. To je nevyhnutne dôležité, pretože chemikálie zo znečisteného ovzdušia zachytené na povrchu pleti môžu vyvolávať oxidačný stres. Starostlivosť dodáva pleti výživné látky a hydratáciu. Treba si vyberať také ošetrujúce prípravky, ktoré sú vhodné pre váš konkrétny stav pleti. Riešením problému správnymi výrobkami a ich účinnými látkami, napríklad kyselinou hyalurónovou, saponínom alebo koenzýmom Q10 možno dosiahnuť zlepšenie vzhľadu pleti.

Ochrana pleti pred UV žiarením

Niekedy sa na ňu zabúda, no je najdôležitejším krokom v prevencii budúceho starnutia pleti. Voľba výrobku s SPF by mala zohľadňovať konkrétny typ a stav pleti.

Tvárová gymnastika

“Precvičuje” svaly tváre a pomáha udržiavať pleť napnutú, sviežu a plnú, takže pôsobí mladistvo.

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.