Všetko, čo by ste mali vedieť o linoleu

linoleum

Linoleum je prírodný produkt, ktorý ma špecifické vlastnosti. Ide o podlahovú krytinu, ktorá sa opäť dostáva na vrchol a nachádza si svoje miesto v domácnostiach po celom svete. Je vhodná ako do komerčných priestorov, tak do domácností.

Aké sú výhody linolea?

Linoleum sa radí medzi ekologické podlahové krytiny. Je vhodné pre alergikov, je tiež odolné voči mechanickému namáhaniu a je príjemné na dotyk a došľap. Na trhu nájdete celú škálu rôznych farieb, vzorov, motívov aj odtieňov. Môžete si vybrať linoleum s imitáciou dreva, parkiet, dlažby, korkových podláh aj tých drevených. Linoleum sa navyše jednoducho a rýchlo inštaluje. Vyznačuje sa tiež dlhou životnosťou.

Linoleum je aj dobrým zvukovým izolantom, má tiež antistatické vlastnosti a je skvelou voľbou aj z hľadiska bezpečnosti. V prípade požiaru totiž neprispeje k šíreniu ohňa.

Aké sú nevýhody linolea?

Linoleum je prírodný materiál, a teda reaguje na zmeny v miestnosti. Je citlivé na vlhkosť vzduchu, pôsobením slnka môže zmeniť svoju farbu, v ponukách výrobcov ale nájdete rôzne prostriedky, ktoré vám pomôžu jeho farbu udržať. Má tiež tendenciu zrážať sa a rozťahovať.

Údržba linolea

O linoleum sa musíte patrične starať. Je nutné ho pravidelne voskovať. Mali by ste ho čistiť nasucho. Podobný spôsob zabráni šíreniu mikroorganizmov a je tiež menej náročný. Linoleum môžete povysávať alebo pozametať a vytrieť mopom.

Škvrny a rôzne ryhy by ste mali odstraňovať pravidelne, aby agresívna látka v mieste škvrny nenarušila jeho ochrannú vrstvu.

Dajte si pozor aj na to, aby ste linoleum neutierali len čistou vodou. Môže sa totiž stať, že naberie šedý odtieň. Ideálne je využiť prípravky určené na čistenie linolea. Vyhnite sa tiež využívaniu univerzálnych saponátov, ktoré bývajú agresívne a môžu narušiť jeho štruktúru.