Výber okien a interiérových dverí je aj o farbe. Ako si vybrať?

Čo ovplyvňuje dizajn miestnosti? Nábytok, dekorácie, ale aj podlaha, či farba stien. To však nie je všetko. Výrazným prvkom každej miestnosti sú aj okná a interiérové dvere. Ako si ich vybrať, aby boli nielen funkčnou súčasťou miestnosti, ale aj jej ozdobou po dizajnovej stránke?

Tmavé rámy okien ozvláštnia každý interiér, ale nehodia sa všade

To ako okná a interiérové dvere „zapadnú“ do miestnosti, je vo veľkej miere závislé od ich farby. Pri oknách prakticky len od farby, keďže pri štandardných oknách nemáte priestor na nejaké dizajnové prvky.

Štandardom sú biele okná, ale keď si pozriete ponuku ľubovoľného predajcu okien zistíte, že medzi plastovými oknami skladom má aj tmavšie prevedenia. Kedy je dobré si ich vybrať a kedy sa im radšej vyhnúť?

Tmavé rámy okien dokážu byť zaujímavé po dizajnovej stránke, takže ak chcete mať nápaditý interiér, rozhodne sa vám oplatí nad nimi pouvažovať. Ak však vyberáte okná pre menšiu miestnosť, radšej sa tmavým odtieňom vyhnite. Opticky by miestnosť ešte viac zmenšovali. Pri svetlých odtieňoch však nezabúdajte dbať na údržbu, keďže nečistoty viac vidieť.

Pozor dávajte hlavne pri malých miestnostiach

Vyššie uvedené sa týka aj nových interiérových dverí. Aj keď tmavé interiérové dvere sú oveľa bežnejšie, ako je tomu v prípade okien, taktiež si na ne dávajte pozor ak majú byť vstupom do malej miestnosti. V takom prípade lepšie ukážu svetlejšie dvere. Opäť však pozor na údržbu ak chcete, aby dvere vyzerali ako nové čo najdlhšie.

Ak však ide o väčšiu miestnosť, máte voľnejšiu ruku pri výbere a nebudete sa musieť báť, že sa vo výsledku budete v interiéri cítiť stiesnene. Môžete tak ladiť výber okien a interiérových dverí navzájom a prípadne brať do úvahy aj farbu podlahy, či nábytku.

Zdroj obrázka: Autor: fizkes / Shutterstock.com