Vychutnať si tú najlepšiu whisky

whisky

Ste skôr priaznivcom vychutnávania alkoholu než jeho bezhlavého popíjania? Potom určite viete, že s whisky vás čaká večer na úrovni.

Každá whisky má svoj príbeh

Každý životný úspech, výzva alebo priateľské stretnutie si zaslúžia byť sprevádzané symbolickým prípitkom. No keďže väčšinou počas dňa nepijeme, pretože v práci sa to nesmie alebo nás ešte čaká cesta domov autom, pohárik na zdravie si doprajeme najčastejšie vo večerných hodinách. Ak je u vás rituálom občasné popíjanie s priateľmi alebo si dať denne jeden „zdravotný“, určite si potrpíte aj na to, aby ste sa potúžili len tým najlepším. Tak ako my ľudia, i alkohol má svoju minulosť, a to sa dá určite povedať i o takej fľaške whisky. Možno sme si obľúbenú značku našli iba preto, že sa s whisky spája zaujímavý príbeh, ktorý radi interpretujeme našim spoločníkom. Z popíjania sa tak dá urobiť príjemné historické okienko a aj tá tekutina v pohári sa zrazu zdá akási výnimočnejšia. To sa však bude odvíjať aj od príchute whisky. Niektoré v sebe nesú známky citrusov alebo vanilky, v iných cítiť dym. Za najzaujímavejšie a najprirodzenejšie whisky sa považujú tie zo škótskeho ostrova Islay, napr. whisky Ardbeg s viac ako dvestoročnou tradíciou výroby. Ak však máte radi niečo sladšie, americké značky sa vám zapáčia.

Čistá whisky alebo s ľadom

Keď sa pre vás popíjanie whisky stalo rituálom, najlepšie si ho vychutnáte z klasických old fashioned sklenených pohárov, príp. z tzv. tulipánových degustačných pohárov, ktoré vám umožnia pokochať sa najskôr výraznou vôňou, až potom chuťou. Neviete, ako piť whisky tak, aby najviac chuťovo vynikla? Nuž, toto ostane len a len na vás. Whisky bez ľadu je ako modelka bez mejkapu. Ocitne sa pred vami prirodzená, ale napriek tomu nádherná. Taká, akú ju pre vás stvorili roky zrenia. Ak sa vám chuť whisky zdá prisilná alebo potrebujete znížiť množstvo alkoholu v pohári, odporúča sa whisky rozriediť kockou ľadu. Samozrejme, whisky sa nepije „na jeden šup“, ale sa vychutnáva v malých dúškoch, prevaľuje sa na jazyku a postupne sa analyzuje jej chuť. A ktoré whisky určite ochutnať? Ako majú svoje rebríčky filmy alebo pesničky, tak i značky alkoholu. Vyskúšajte napr. Woodford Reserve, Jameson Irish Whisky, Maker´s Mark Whisky alebo si vytvorte vlastný zoznam najlepších whisky. Koniec koncov, záleží na vašej chuti.