Vyrobte svojim deťom domácu plastelínu

Všetky deti ju milujú. Plastelína je top medzi hračkami, hoci my rodičia sa ideme zblázniť z toho neporiadku, ktorý po nej zostáva. Čo by sme však tým našim drobcom nedovolili, aby nám aspoň na chvíľku dožičili chvíle voľna, však?

Receptov je viac, ale všetky sú jednoduché a rýchle

Na internete nájdete veľa stránok s odporúčaním, ako sa dá domáca plastelína pripraviť. V čom sa líši od tej kupovanej? V prvom rade viete, čo chytáte. Plastelíny z obchodu sú plné rôznych chemikálií a preto nie je na škodu si po každej hre umyť poriadne ruky s mydlom. Ďalším faktom je to, že malé deti majú vo zvyku všetko ochutnávať a skúmať nielen pohľadom a ručičkami, ale aj svojím jazykom. Lákavé farby plastelíny priam nabádajú k tomu, aby sme si zahryzli.

Nech si už vyberiete ktorýkoľvek spôsob prípravy, vaši drobci budú mať radosť od samého začiatku.

Vyrobte si domácu plastelínu spolu a hrajte sa od začiatku

Akonáhle zavelíte: „Ideme si urobiť domácu plastelínu!“, detské očká sa rozžiaria a tváričky sa naplnia túžobným očakávaním. Mama ide opäť čarovať. Mama dokáže všetko.

Prizvite ich k sebe a tešte sa spolu od začiatku. Domáca plastelína pozostáva zo surovín, ktoré nájdete aj bežne vo svojej domácnosti. Akurát potravinárske farbivo by mohol byť problém. V každom dobrom obchode s potravinami ho však nájdete. Kúpte rovno viacero farieb, aby domáca plastelína bola dokonalá a presvedčivá. Na výber máte plno možností – žltú, červenú, oranžovú, zelenú a modrú  farbu a „riedite“ podľa požadovanej potreby a sýtosti.

Základný a najjednoduchší postup pri príprave domácej plastelíny

Budete potrebovať hladkú múku, vodu, olej, soľ a spomínané farbivá. Na pomer rozloženia jednotlivých surovín prídete čoskoro aj sami. Odporúča sa dať o polovicu menej soli ako múky. Voda a olej idú v rovnakom pomere, ale tie idú opäť o polovicu hrnčeka menej ako ste dali soli. Je to jednoduché na zapamätanie. Ak teda dáte dva hrnčeky múky, postačí jeden hrnček soli a pol hrnčeka vody a oleja.

Všetko spolu zamiešajte a úplne nakoniec pridajte farbivo podľa želania. Výhody domácej plastelíny sú mnohoraké. Vydrží oveľa dlhšie a keď ju dobre uzatvoríte, tak skoro sa nevysuší. Okrem toho práca s ňou je jednoduchšia, pretože je mäkšia, tvarovateľnejšia a nedrobí sa z nej.

About