Vysoké podpätky: Zdvíhajú sebavedomie, ničia zdravie!

vysoke-podpatky-zdravie

Nič nezdvihne sebavedomie ženy tak rýchlo a efektívne ako práve vysoké podpätky. Predlžujú a zoštíhľujú lýtka a ani mužov nenechávajú ľahostajnými. Vedeli ste však, že s ich nosením sa spájajú aj zdravotné problémy?

Už niekoľko centimetrové podpätky sú záťažou pre celú kostru. Prečo? Zvyšuje sa tlak na chodidlo, ktoré nesie veľkú časť našej hmotnosti. Svaly na nohách, bokoch a chrbtové svalstvo má viac práce s udržiavaním rovnováhy. Konkrétne, vyvíja sa väčší tlak na prednú časť nohy, tlak stláča prsty k sebe, kolená sú preťažené a chrupavky sa rýchlejšie opotrebovávajú. Skrátenie lýtkových svalov, pokrivenie prstov a bolestivá krčná chrbtica – to sú len niektoré zo zdravotných problémov, o ktoré si koledujete nosením vysokých topánok.

Aký podpätok je akurát?

Podľa ortopéda už pri trojcentimetrových podpätkoch dochádza k zvýšenej záťaži chodidla. Pri piatich centimetroch sa tlak zvyšuje o 57%, na podpätku merajúcom 7,5 centimetra je to až o 76% oproti chodeniu v nízkych topánkach. Riešením ako vyzerať elegantne alebo sexi na vysokých podpätkoch, je nosiť ich len niekoľko hodín denne. Ideálnym východiskom je ísť do práce v pohodlných topánkach, tam sa prezuť do lodičiek a večer dopriať svojim chodidlám masáž a oddych.

Ako škodia vysoké podpätky nášmu telu?

Chrbtica sa pri chôdzi na vysokých podpätkoch vychyľuje dopredu, čo môže spôsobovať bolesti v zadnej časti krku a hlavy. Chrupavka bedrového kĺbu sa rýchlejšie opotrebováva, čo má podobné dôsledky ako osteoartróza. Kvôli zvýšenému tlaku sa zvyšuje riziko zranenia kĺbov a chrupavky. Lýtkové svalstvo sa dlhodobým nosením topánok na vysokom podpätku postupne skracuje. Hrozia vám tiež výrony, natrhnuté väzivo či dokonca zlomeniny členkov. Klenba na vašich chodidlách môže vplyvom vysokých podpätkov poklesnúť, čo má za následok plochú nohu a bolesti hlavy. Veľmi častým javom je tiež vybočenie palca na nohe. Trpí ním aj slávna módna ikona Victoria Beckham, ktorú inak ako v krkolomných ihličkách ani nevídať.

 

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.