Vytvorte si príbytok vo vidieckom štýle

Stačí pár vhodných dekorácií, a môžete sa tešiť z príjemného prostredia, ktoré pohladí dušu.

Kvetinové vzory a aranžmány

Keď vojdete do vidieckeho domu (v angličtine tzv. country house, farmhouse), očarí vás, koľko prírodných materiálov tam objavíte. Drevo, kameň, ošarpané kusy nábytku, pri stenách sú opreté drevené rebríky s dekoratívnou funkciou, na stenách visí množstvo políc, na ktorých sú vystavené originálne vidiecke bytové doplnky (svietniky, starý porcelán, džbány a pod.). Ale čo vás zaujme najviac? Určite to budú kvety alebo kvetinové vzory, ktoré k vidieku jednoducho patria. Suché klasy obilia vo váze, vetvičky so šípkami, lúčne kvetiny, ale aj okrasné kvety zo záhona či interiérové rastliny. Sú všade – na policiach v kuchyni, na jedálenskom stole, na stolíkoch v obývačke, dokonca i v kúpeľni, ktorá vďaka nim pôsobí oveľa útulnejšie a nežnejšie. Kvetinové vzory môžu byť použité i na bytových textíliách – na utierkach, záclonách a závesoch, prikrývkach, ale aj na čalúnení vášho kresla či sedačky. Kvety, živé i tie, čo sa tak tvária, sa dajú vystaviť prakticky v akejkoľvek nádobe, teda v klasickej váze, ale aj starom džbáne, v klietke alebo závesnom svietniku.

Drevený nábytok a trámy

Vidiecky štýl praje prírodným materiálom, ako je drevo a kameň (prírodný kameň, tehlové obklady, keramické obklady so vzorom mozaiky). Okrem využitia na podlahách či stenách sa s ním však dá rátať aj na strope či vo zvislej polohe na stenách vo forme trámov. Dnes nie je problém natrafiť na imitácie trámov, ktoré sa ľahko upevňujú a majú dlhú životnosť. Ak sa rozhodnete domácnosť ozvláštniť staršími kusmi nábytku, čo si pamätajú ešte časy vašich prarodičov, prihliadajte na zásadu, že menej je viac. Nechcete predsa žiť v múzeu, ale v modernej domácnosti. Nadčasový nábytok vo vidieckom štýle je dnes bežnou súčasťou ponuky predajcov, zaiste nájdete taký, ktorý sa bude dať dobre skombinovať so staršími jedinečnými kúskami.

Kombinovanie starého s novým

Nenechajte sa oklamať názvom vidiecka domácnosť. Hoci črty vidieka sú viditeľné všade, neznamená to, že si nemôžete dovoliť moderné osvetlenie, spotrebiče, vodovodné batérie či trendovú kuchynskú linku. Takisto sa netreba báť výrazných farieb, veď ani na lúke nerastú len biele kvety, vládne tam rôznorodosť… Žltá, ružová, ale aj čierna či modrá vidieckej domácnosti pristanú a postarajú sa o nádherný farebný kontrast. Nezabúdajte na hrejivé deky, koberce či posuvné dvere s ozdobným kovaním, aj tie sa podpíšu pod vidiecky charakter domácnosti.

About