Zadlženosť slovenskej populácie z pohľadu mladého človeka

Nie je žiadnym tajomstvom, že slovenské obyvateľstvo si rado požičiava a jeho zadlženosť je v súčasnosti na vrchole rebríčka v rámci štátov EÚ. Ale pozrime sa na tento trend očami mladého, do života vstupujúceho človeka. Ako by napredovala jeho budúcnosť bez možnosti hypotéky či inej formy úveru?

Dobrý úver nie je zlý

Je pravda, že každá, aj tá najjednoduchšia forma dlhu, nesie so sebou aj istú dávku zodpovednosti. Nie všetky naše dlhy, úvery či iné finančné záväzky sú však opodstatnené a potrebné. Kúpiť si na splátky vec spotrebného charakteru je síce fajn, ale pre náš život iste nie nevyhnutnosť. Avšak ak si mladá rodina zariadi bývanie formou hypotéky či úveru na bývanie, nehľadajme na tom nič poburujúce. Aj keď ide vo väčšine prípadov o veľké sumy peňazí, pozrime sa aj na druhú stránku veci. Mladý človek, ak nemá bohatých rodičov, je len málokedy schopný zadovážiť si vlastné bývanie bez zadlženia. Samozrejme, je tu ešte možnosť podnájmu, ale ak by sme to mali brať zo stránky ekonomickej, nie je to žiadna výhra. Takže otázka kúpy nehnuteľnosti formou úveru je pre zárobkovo činnú mladú rodinu najoptimálnejším riešením. Na druhej strane dlhodobý úverový vzťah nielenže motivuje dlžníka k profesijnému a kariérnemu rastu, ale ho zároveň stimuluje aj k hľadaniu ďalších možností zabezpečenia seba a svojej rodiny v problematických životných situáciách.

K dlhodobým záväzkom treba pristupovať s rozvážnosťou

Každý dlhodobý úverový vzťah nesie so sebou okrem dobrého pocitu z bývania vo vlastnom aj množstvo rizík. Aj keď je naša finančná situácia momentálne priaznivá, rokmi sa môže veľa vecí zmeniť a skomplikovať. Môžu prísť zdravotné problémy, nečakané finančné výdavky alebo ekonomická kríza, ktorá môže mať za následok prudké zvýšenie úrokových sadzieb, a nič z toho naša zodpovednosť neovplyvní. Preto by nebolo na škodu, ak by hlavne mladí ľudia boli v plnení svojich snov a uspokojovaní túžob trochu viac realistickí. Je potešujúce, ak je možnosť odložiť si zo svojho zárobku istú časť, ale nie na luxusnú dovolenku či drahé auto. V prvom rade sa treba zbaviť dlhov, aby nás aj po rokoch nezaťažovali splátky a mohli sme si užívať život bez výčitiek voči sebe a svojim najbližším.

About