Zaujímavá hrebeňovka Malej Fatry

Slovensko je plné turistických trás a nádherných scenérií. Keď už máte Tatry z každej strany prechodené, vydajte sa na hrebeňovku Malej Fatry. Túru po tomto národnom parku môžete nakombinovať, ako chcete, núka sa množstvo variant. My vyberáme jednu z nich.

Táto trojdňová túra je určená skôr zdatnejším turistom.

Prvý deň

Vrútky, vlaková stanica – Turčianske Kľačany (410 m n.m.) – Chata pod Kľačianskou Magurou (1115 m n.m.)

Všeobecný východiskový bod je vlaková stanica Vrútky. Odtiaľ prestúpime na autobusovú linku 27 MHD do Turčianskych Kľačian, kde nás čaká dvojhodinový, intenzívny výstup na Chatu pod Kľačianskou Magurou. Tam nás ubytuje milá pani v izbe pre dve osoby za 15 eur/os. aj s raňajkami. Chata ponúka aj lacnejšie možnosti. Prostredie a útulná atmosféra v lone prírody ukľudňuje teplom domova.

Druhý deň

Chata pod Kľačianskou Magurou –  Sedlo pod Suchým (1303 m n.m.) – Suchý vrch (1468 m n.m.) – Sedlo Priehyb (1462 m n.m.) – Malý Kriváň (1671 m n.m.) – Pekelník (1609 m n.m.) – Veľký Kriváň (1709 m n.m.) – Chata pod Chlebom (1423 m n.m.)

Dnes nás čaká pár vrcholov. Vydáme sa od rozcestníka pri chate na prvý z nich – Suchý vrch. Príjemná cestička po lese sa strieda so strmým polhodinovým výstupom od Sedla pod Suchým na jeho vrchol. Po užití si nádherných výhľadov pokračujeme po hrebeni na Sedlo Priehyb, odkiaľ máme čo robiť na Malý Kriváň. Oddychujeme a kocháme sa krásou vrcholov, ich silou a nedosiahnuteľnosťou.

Ďalšie kroky vedú na Pekelník a následne Veľký Kriváň. Predýchavame. Odtiaľ to je už zanedbateľná diaľka na Chatu pod Chlebom. Chata vychádza 16 eur na noc v zdieľanej izbe pre ôsmich, môžete si zakúpiť aj miesto pre stany.

Tretí deň

Chata pod Chlebom – Chléb (1646 m n.m.) – Poludňový grúň (1460 m n.m.) – Chrbát Stohu (1320 m n.m.) – Stoh (1607 m n.m.) – Medziholie (1185 m n.m.) – Zázrivá osada Biela (600 m n.m.) – Ružomberok, vlaková stanica

Tretí deň začíname výstupom na Chléb, ktorý sa nachádza neďaleko od chaty. Jeho vrchol je začiatok ďalšieho hrebeňa, ktorý vedie cez Poludňový grúň na Chrbát Stohu a následne na jeho vrchol. Táto etapa túry dáva riadne zabrať, je potrebné si rozložiť sily. Zo Stohu zídeme dole tou istou cestou a pokračujeme na Medziholie, kde obdivujeme Veľký rozsutec.

Naša hrebeňovka sa pomaly blíži ku koncu. Od rozcestníka na Medziholí postupujeme do dedinky Biela, čo je časť obce Zázrivá. Čakáme na autobus SAD do Dolného Kubína, kde musíme prestúpiť na ďalší, vedúci do Ružomberka. Tu sa už nachádzame v konečnom bode vlakovej stanici Ružomberok.

Dúfame, že si hrebeňovku užijete tak ako my. Radíme nezanedbať oblečenie, keďže počasie na horách je nevyspytateľné. Rovnako sledujte stránky chát, pretože je potrebná ich rezervácia vopred.

About