Pastovaný med. Jemný, hustý a nutrične bohatý
Určite ste už niekedy držali v rukách pastovaný med, no zatiaľ vás nezlákalo ho ochutnať. Oproti klasickému medu bol príliš bledý a hustý, dokonca ste mali pocit, že už je starý a skryštalizovaný. Omyl!
Vyšľahaný med nekvapká
Pastovaný med pochádza od včiel ako každý iný, avšak líši sa charakterom spracovania. Zatiaľ čo klasický med putuje rovno do fliaš, s tým pastovaným si včelár užije trochu viac práce, stojí to však za to. Med je plný vitamínov a enzýmov a nestráca na svojej tradičnej chuti ani napriek tomu, že včelár proces kryštalizácie naruší špeciálnymi šľahačmi, ktoré sa postarajú o krémovú konzistenciu medu a jeho bledú farbu. V závere totiž vyzerá ako nejaká nátierka alebo pasta. Je hustý a pri naberaní na lyžičku alebo nožík vám len tak ľahko neokvapká všetko naokolo. Môžete si ho natrieť na chlieb, ochucovať ním pokrmy aj nápoje alebo ho pridávať do sladkého pečiva. Takýto med môžete mať v komore aj dva roky a vôbec nezmení svoju konzistenciu. Na pastovanie je najvhodnejší slnečnicový, repkový alebo malinový med, pretože pre vyšší obsah glukózy rýchlejšie kryštalizujú do stavu, keď sa môže odštartovať šľahanie medu.
Med je všeliek
Šľahaný med sa pri spracúvaní tepelne neupravuje ani sa doň nepridávajú umelé prísady, ktoré by znehodnotili jeho kvalitu. Včelári často prekvapia aj s ochutenými druhmi pastovaného medu, napr. škoricovým, čokoládovým, zázvorovým, jahodovým, orieškovým, kokosovým alebo rakytníkovým. Majte med poruke pokojne aj každý deň. Je plný vitamínov (D, A, K, E, C a skupiny B), minerálov (vápnik, horčík), stopových prvkov (železo, zinok), antioxidantov a bielkovín. Výčitky nemusíte mať ani pre obsah cukru, pretože glukózu a fruktózu strávi telo ľahko a rýchlo. Med je najstarším sladidlom na svete a zamilujete si ho aj ako liek. Pomôže pri rôznych zdravotných ťažkostiach (bolesti, zlé trávenie, chrípka), ale účinkuje i na pleť. Lyžička medu pred spaním vás uvoľní a prinesie vám pokojný spánok.