Trestné oznámenie: iba strata času?

trestne-oznamenie

Žijeme v dobe, kedy radi používame slovné spojenie – trestné oznámenie. Čokoľvek sa nám prihodí a akúkoľvek neprávosť zažijeme alebo sa staneme jej svedkami, sa však nemusí hodnotiť ako trestný čin. Veľakrát ide iba o priestupok, s ktorým už ďalej nik nepohne a vám tak môžu hroziť ešte väčšie nepríjemnosti.

Poriadne si to premyslite

Niekedy sú to však naozaj vážne veci. Vyhrážanie sa smrťou, neustále sledovanie a narušovanie osobných práv a slobôd – sú dôvody, pre ktoré mnohí nedokážu spávať. Na príčine sú väčšinou medziľudské vzťahy, krivé obvinenia, žiarlivosť a strach. Nie je ľahké, byť s každým za dobre, ale vzájomný rešpekt, dôvera a odhodenie pýchy i predsudkov, bývajú účinné prostriedky k tomu, aby sa nám tu spolu žilo lepšie.

Ak však máte vážne obavy o svoj život alebo o život niekoho iného, alebo ste sa dokonca stali svedkom pomyselného trestného činu, odporúča sa všetko nahlásiť kompetentným orgánom. V opačnom prípade sa trestá aj neoznámenie, za čo hrozia tri roky za mrežami.

Ako podať trestné oznámenie

Osobne u prokurátora, na policajnej stanici alebo elektronickou formou. Pri poslednej možnosti sa však musíte do troch dní zastaviť na súde aj osobne, kvôli vášmu overenému podpisu. Inak  sa s vami ani nebudú zaoberať. Trestné oznámenie môžete podať aj anonymne a nie je ohraničené vekom.

S čím treba počítať

Ako býva zvykom, bez dôkazov sa ďaleko nedostanete. Preto, ak sa na čosi také dáte, budete potrebovať minimálne svedkov alebo kvalitnú zvukovú, alebo kamerovú nahrávku. Stáva sa však, že ani tieto dôkazy nezabránia v ďalšom páchaní priestupkov (napr. vyhrážanie sa, ohováranie, pokrivenie dobrého mena). Obvinený vyviazne s napomenutím, prípadne s pokutou a iba málokedy súd vyhodnotí počin ako trestný čin.

Nemusíte sa obávať priameho výsluchu, ani kontaktu s obvineným. Komunikujete iba s príslušným orgánom. Dajte si však pozor na krivú výpoveď, za ktorú by aj vám samotným hrozilo 1 – 5 rokov odňatia slobody.

About