Krásy Slovenska – Dvojdňová hrebeňovka Nízkych Tatier

Nie si Slovákom, ak si nezdolal Kráľovu hoľu. Áno, spolu s Kriváňom je najvýchodnejší vrchol hrebeňa Nízkych Tatier povinnou zastávkou každého turisticky zdatného Slováka.

Vydajme sa spolu na dvojdňový výlet, ktorý výstup urobí ešte atraktívnejším!

Prvý deň

Telgárt (900 m. n. m.) – Kráľova hoľa (1946 m. n. m.) – Stredná hoľa (1876 m. n. m.) – Orlová (1840 m. n. m.) – Bartková (1790 m. n. m.) – Ždiarske sedlo (1473 m. n. m.) – Andrejcova chata (1410 m. n. m.)

Do cieľa sa dostame buď autom, alebo vlakom. My si vyberáme vlak, čo je zložitejšie, ale o to dobrodružnejšie. Hlavnou železničnou trasou (BA – Žilina –  Košice) cestujeme do stanice Margecany, kde potom prestupujeme na vlak do Telgártu.

Východiskový bod je malebná vlaková stanica Telgárt penzión. Pred výstupom si na konci dediny ešte stihneme dať kávu v Depo Café Telgárt.

Táto jedinečná kaviareň sa nachádza vo vlakovom vozni s retro interiérom a my si z nej užívame výhľad na Chmarošský a Telgártsky viadukt. Mostná stavba je určite jednou z najkrajších svojho druhu na Slovensku.

Teraz máme na výber dve možnosti – buď sa vydáme po červenej (Cesta hrdinov Dukly), alebo zelenej značke. Obe majú štart i cieľ rovnaký.

Červená:

  • vedie cez Dolné a Horné Pasienky, prameň Zubrovica až pod vysielač
  • ponúka výhľady na kopce smerom k Vernáru
  • je dlhá 5,5 km s prevýšením 1065 m

Zelená:

  • vedie cez Štráfy a Kráľovu Studňu stúpa po hrebeni
  • ponúka výhľady do Horehronia
  • je dlhá 6,3 km a prekonáva značné stúpanie

Výstup nám zaberie niečo vyše 3 hodín. Sme v prechodnom cieli. Z hole máme Vysoké Tatry ako na dlani. Púšťame si pieseň Na Kráľovej holi a sme hrdé Slovenky a hrdí Slováci.

Po občerstvení pokračujeme smerom na Andrejcovu chatu. Postupujeme celú dobu kontinuálne po hrebeni cez vrchyStredná hoľa, Orlová, Bartková, a napokon na Ždiarske sedlo. Zaberie to ďalšie 3 hodinky.

Sme v cieli dňa. Andrejcova chata ponúka možnosť ubytovať sa v stanoch alebo rovno v chate. Majitelia prijímajú objednávky na telefónnom čísle.

Druhý deň

Andrejcova chata – Pod Úplazíkom (1320 m. n. m.) – Pohorelá 764 (m. n. m.)

Po prvom vyčerpávajúcom dni nás druhý deň čaká ranný oddych s nádherným výhľadom na Tatry. Pripravujeme sa na cca 2 a pol hodinové prudké klesanie do dediny Pohorelá po modrej značke.

Konečný bod máme v Pohorelej. Čakáme na vlak späť do Margecian, čo je súčasť hlavnej železničnej trasy (BA – Žilina –  Košice).

About