Nezanedbajte prípravu na šestonedelie

Dva týždne v posteli, dva týždne na nej a dva týždne vedľa postele – aj tak naše staré mamy hovorievali o období šestonedelia. Slúžilo k tomu, aby sa mamička čo najrýchlejšie zotavila po pôrode a aby si počas týchto prvých dní čo najviac zvykla na svoju novú úlohu. V neposlednom rade je to ideálna doba, kedy sa so svojím zlatíčkom môže perfektne zoznámiť.

V minulosti malo prísne pravidlá

V niektorých častiach Slovenska sa v minulosti dodržiavali veľmi prísne pravidlá. Žena, tzv. šestonedieľka, sa nemohla šesť týždňov pohnúť z postele, pretože sa verilo, že prídu bogynky a zdravé, dobré dieťa vymenia  za ukričané a škaredé. Ženy sa nemohli dokonca k svojmu bábätku otočiť ani chrbtom! Dnes je to niečo nepredstaviteľné – obzvlášť, ak si uvedomíme, aké aktívne sú mnohé čerstvé mamičky. Majú pocit, že im niečo ujde a že sa bez nich nikto a nič nezaobíde. Dámy, spomaľte. Práve máte jedinečnú príležitosť ako prvé spoznávať reakcie svojho dieťatka a porozumieť mu doslova jediným pohľadom.

Všetko si vopred pripravte

V 36. týždni tehotenstva nastáva  čas balenia kufrov do pôrodnice. Nikdy neviete, kedy vás pôrod prekvapí. Keď budete pobalená a starostlivo pripravená, zaplaví vás pocit pohody a spokojnosti, že ste na nič nezabudli. S partnerom sa vopred dohodnite, ako bude prebiehať odchod do pôrodnice a samotný príchod domov. Pre bábätko budete potrebovať hlavne jednorazové plienky – minimálne jedno balenie, päť kusov bavlnených plienok, vlhčené utierky, detské mydlo, olej, denaturovaný lieh na pupček a krém na zapareniny. Nezabudnite na oblečenie, v ktorom si dieťatko odnesiete domov. Otecko by nemal zabudnúť na detskú autosedačku a teplú deku.

Ďalší kufor, v ktorom budú prevažne vaše veci, bude podstatne ťažší, nakoľko päť dní na lôžku znamená štyri až päť nočných košieľ, pohodlný teplý župan, papuče do izby aj do sprchy a niekoľko balení hygienických popôrodných vložiek a jednorazových nohavičiek. Nezabudnite na nepremokavé podložky, ktoré budete potrebovať nielen vy, ale aj vaše bábätko. Slúžia na ochranu pred znečistením plachty a detského prebaľovacieho pulta. Hygienické potreby, toaletný papier, vložky do podprsenky, krém na boľavé bradavky, uteráky, holiaci strojček a dezodorant sú samozrejmosťou.

Nezabudnite si dobiť kredit a zabaliť nabíjačku

Ak si myslíte, že v pôrodnici budete mať čas na lúštenie krížoviek a čítanie románov, na ktoré ste si predtým nikdy nenašli čas, poriadne sa mýlite. Budete totiž také unavené a ubolené, že na čítanie a premýšľanie vôbec neostane energia. Oceníte mobilné dáta a dobitý kredit na telefóne, pretože to bude vaše jediné spojenie so svetom. Určite vám bude chýbať rodina i priatelia, ale akonáhle vám dieťatko donesú do izby, môžete sa s ním pochváliť celému svetu. Aby ste sa v pôrodnici cítili príjemne, prineste si svoj obľúbený hrnček alebo predmet, ktorý vám bude pripomínať domov. Zabalené ovocné šťavy a maškrty vám zjednodušia odchody na toaletu a spríjemnia dlhé chvíle na lôžku.

About