Pozdrav sa a prejavíš úctu

pozdravenie

Pozdravom sa začína ráno, aj sa ním deň končí. Pozdrav je prvý kontakt s osobou a vzájomný prejav sympatií. Ten s úsmevom napovie, že je osoba milá, otvorená a prívetivá. Ideálne by bolo, ak by bol vždy opätovaný, ale všetci sme sa už minimálne raz stretli so situáciou, keď to tak nebolo. Druhej strane sme teda ostali ľahostajní. Pozdravom vyjadríme veľa, ale hlavne ukážeme, že si druhých vážime a akceptujeme ich vo svojej spoločnosti.

Už v dobe kamennej

V dávnej minulosti ľudia tiež využívali pozdravy, ale, samozrejme, nie „ čauko“ a „servus“. Využívali pri tom najmä gestá rukou. Otvorená dlaň a mávanie boli jasným signálom toho, že dotyčná osoba nie je nepriateľ a ruky „ má čisté“, a teda bez zbrane, ktorá by ho mohla ohroziť. Naši predkovia si tiež podávali ruky a toto gesto je využívané dodnes. Pri stretnutiach, pri lúčeniach, pri prvom kontakte – vždy toho druhého presviedčame, že ho prijímame.

Aj obdobie starovekého Ríma nám pomocou rôznych zachovalých sôch s dlaňami vystretými k nebu dokazuje, že ľudia sa nezdravili len medzi sebou, ale komunikovali aj s Bohom. Salutovanie, ktoré dodnes vidíme u ozbrojených zložiek, vzniklo pravdepodobne v časoch, keď žili rytieri. Bol to prejav úcty pred súbojom, pretože zdvihnutím ruky k čelu dali príležitosť nahliadnuť kúsok pod prilbu, s kým majú tú česť. Rimania sa zdravili bozkom na pery a neskôr Francúzi (gentlemani) prejavovali svoju úctu k ženám letmým bozkom na ruku, pri ešte väčšej úcte – svoje pery k ruke len priblížili. Mnohé z dám dodnes milujú, ak sa im náhodou ešte v dnešných časoch stane čosi podobné.  V 19. storočí si páni začali snímať z hlavy klobúky ako symbol pozdravu a postupne začali vyriekať vetu „ruky bozkávam“.

Dnes…

„Dobrý deň“, „Dovidenia“, „ Dobré ráno“, Dobrú noc“, „Ahoj“, „Čau“, „Nazdar“ – sú pozdravy, ktoré používame najčastejšie. Prejavujeme tým, že druhého človeka vidíme, vnímame, prijímame a že si ho v prvom rade vážime. Úctivým pozdravom a s úprimným úsmevom mu „posielame“ pozitívnu energiu a prajeme mu tým krásny a vydarený deň, čo sa vďaka nám aj môže podariť.

About

No Comments

Leave a Comment