Problémy na dovolenke vyriešite raz-dva

Koronavírus síce na istý čas pozastavil cestovanie po celom svete, ale teraz sa už situácia o čosi zlepšila a krajiny otvorili svoje hranice pre turistov. V ubytovacích zariadeniach a ostatných službách sú zavedené prísne hygienické opatrenia, ktoré však nijakým  negatívnym spôsobom nezasahujú do života ľudí a ich voľných chvíľ s rodinou a priateľmi.

Stratili ste na dovolenke peňaženku? Ako postupovať v tomto prípade?

Nepríjemné náhody si však medzi dovolenkou a bežným pracovným dňom nevyberajú. Ako sa hovorí – zlé sa stane hneď a na to dobré sa vždy musí chvíľu počkať. Ak sa vám náhodou počas dovolenkovania v zahraničí stane, že vám vypadne peňaženka alebo že vás nebodaj okradli, začnite konať okamžite. V „hre“ sú vaše peniaze, platobné karty, doklady a iné osobné veci.

Ako prvé by ste mali kontaktovať vašu banku a požiadať ju o zablokovanie vašej karty s vysvetlením celej situácie. Pokiaľ nemáte telefónne číslo na infolinku, zvládnete to aj cez internetbanking. Po príchode domov vám inštitúcia vydá novú platobnú kartu, ktorú budete môcť ihneď používať .

Pri strate dokladov kontaktujte políciu

Na najbližšej policajnej stanici je nutné nahlásiť stratu dokladov, kde príslušníci polície určia ďalší postup. Následne na veľvyslanectve dostanete náhradný doklad, tzv. cestovný preukaz.

Bez peňazí sa asi ďaleko nepohnete. Väčšinou sa to rieši cez rodinu a priateľov, ktorí do príslušnej banky prevodom pošlú sumu peňazí, o ktorej sa vopred dohodnete. Je to nečakaná pôžička, ale hlavne obrovská pomoc v čase núdze.

Pravidlá cestnej premávky sú všade iné

Ešte pred odchodom na dovolenku si preštudujte, či krajiny, cez ktoré budete prechádzať autom, nemajú rozličné pravidlá ako sú u nás. Zamerajte sa hlavne na toleranciu alkoholu, diaľničné známky, rýchlosť, označenia a v neposlednom rade na povinnú výbavu automobilu. Takto pripravení ušetríte nemálo stresu, nervov i peňazí, ktoré by sa dali minúť na oveľa príjemnejšie veci ako na pokutu.

About