Šijeme mantinel do postieľky

detska-postielka

Stáva sa, že mantinely, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch alebo na internete, nespĺňajú presne vaše predstavy. Alebo po čase prestanú držať svoj tvar, alebo sa nepredávajú v rozmeroch, aké práve potrebujete. Čo tak si ušiť mantinel podľa vlastných predstáv?

Aj pre začiatočníkov

Možno si so šijacím strojom tykáte už dlhšiu dobu alebo ste sa jeho služby rozhodli využiť len pred krátkym časom, určite si budete vedieť poradiť s touto výzvou. Jediné, čo potrebujete, je trocha zručnosti a kreativity. Základom je výber vhodných bavlnených látok. Môžete si zvoliť jednofarebnú i vzorovanú bavlnu, ale i kombináciu látok, ktoré k sebe ladia. Myslite však na to, aby sa nový mantinel hodil do postieľky – k posteľným obliečkam dieťatka alebo zvyšku textílií v miestnosti.

Úplne na začiatku sa rozhodnite, akú časť postieľky plánujete mantinelom obdariť. Možno máte sklopenú bočnicu a potrebujete iba mantinel s dvomi alebo tromi stranami. Do akej výšky má mantinel siahať? Niekto preferuje nízky, iný čo najvyšší, aby si dieťatko počas vyvádzania neobúchalo o postieľku hlavičku alebo nepchalo nohy a ručičky, kam nemá. Ak chcete, môžete na mantinel našiť aj vrecká. Je to veľmi praktické, ak neustále v postieľke hľadáte maznáčika, cumlík alebo fľašku od mliečka. Mantinel však môže plniť aj stimulačnú funkciu – môže byť plný veselých tvarov a farieb, dokonca i atrakcií pre deti – však viete, ako rady sa hrajú so šnúrkami a zipsom, alebo robia „kukuk“ za záclonami… Svoje dieťatko poznáte najlepšie, a tak máte pri výrobe mantinelu v rukách veľký tromf.

Pohrajte sa s tvarmi

Mantinel do postieľky môže mať klasický obdĺžnikový tvar a byť ušitý v celosti, ale čoraz populárnejšie sú mantinely vo forme vankúšikov rovnakých alebo všakovakých tvarov – srdcia, domčeky, kruhy, obláčiky, hlavy zvierat, z ktorých trčia veľké zábavné uši… Aby sa dodržala bezpečnosť pri spánku maličkých, na mantinel je nutné ušiť zhora aj zdola šnúrky, ktorými sa priviaže o postieľku, nech sa nestane, že sa dieťatko pod ním udusí. Okrem bavlnených látok si ešte zaobstarajte výplň do mantinelu, napr. vatelín alebo PES vlákno, s ktorým sa bežne šijú vankúšiky alebo hračky pre deti. Mantinel nemusí byť hrubý, ide len o to, aby bol mäkký. Dieťatko sa vďaka nemu cíti v postieľke útulne.

Ako na to

Keď už máte predstavu o dizajne mantinelu, šup na šitie. Nameranú látku otočíme vzormi k sebe (napríklad dva rovnako veľké štvorce), tri strany zašijeme a jednu ponecháme voľnú, aby sme dnu vedeli vopchať výplň. Vankúšik prevrátime vzorom von, výplň rovnomerne rozložíme v jeho vnútri a napokon prešijeme aj poslednú stranu. Dbáme o to, aby sa o látku prišil aj vatelín, nech nám v mantineli necestuje, aby mal stále dokonalý tvar, napr. aj po vypratí. Ak chcete, môžete mantinel po obvode ešte raz prešiť približne jeden centimeter od okraja. Tak získate istotu, že vatelín bude držať, kde má, a aj efekt bude krajší. Rovnako postupujte, nech ste sa rozhodli pre rôzne tvary – domčeky, srdcia. Možno vás to bude baviť tak, že sa rozhodnete ušiť hneď niekoľko mantinelov.

About