Výcvik psa – jednoduché kroky, ako na to

Takmer každá rodina má svojho domáceho miláčika. Reč je samozrejme o psíkovi. Nie je nič nezvyčajné, že psy nájdeme už aj v panelákoch, bytoch, rodinných domoch a tak okrem záhrad a voliér nám môžu robiť radosť prakticky kdekoľvek.

Aby robili radosť, musia poslúchať

Nemusíte brať vášho psa na profesionálny výcvik. Zvládnete to aj u vás doma. Predovšetkým sa však musíte zhodnúť a tiež dohodnúť na poveloch, podľa ktorých bude psík rozumieť, čo má urobiť. Je pochopiteľné, že zvieratá nám celkom nerozumejú, ale pamätajú si tóny a dĺžku slova. Takže povel „Ku mne!“ a „Poď sem!“, je teda rozdiel. Buďte v tomto jednotní a nespôsobujte im zmätok v hlave.

Iba rozumný a vycvičený pes je prínosom do rodiny. Ráznosť a tvrdosť je na mieste. Výchova je dlhý proces, ktorý prináša výsledky, ale až po čase. Trpezlivosť, pochopenie, ale aj úcta k živým tvorom nech je to, čo vás na tejto dlhej ceste sprevádza.

Desaťminútová pozornosť

Vedeli ste, že tak ako deti vydržia udržať pozornosť pri učení maximálne hodinu, tak aj psi majú svoje limity? Učenie formou hry ich baví približne 10 – 15 minút, potom sa unavia a potrebujú reset v podobe voľných hier a radovánok. Rešpektujte ich slobodu a vôľu. Iba tak vytvoríte tú správnu „dvojku“.

Pozor na dôveru i na odmeňovanie

Je veľmi dôležité, aby ste pri výcviku psa mysleli na to, že akokoľvek sa proti nemu prehrešíte, zvýšite hlas alebo zviera nebodaj udriete, nevinná tvár si to bude pamätať ešte dlho. Pes vám musí dôverovať a cítiť oporu i odovzdanosť, nie žiť v strachu a v nervozite.

Keď odmeňujete, maškrtu si zaslúži iba vtedy, keď splní úlohu kompletne. To znamená, že ak pri povele „K nohe“ príde na dva metre od vás, nech vám ani nenapadne ho odmeniť. Je to síce úspech, ale príkaz znel jasne. Pes mal prísť k nohe. On si to veľmi rýchlo a dobre zapamätá a uspokojíte sa s týmto výsledkom navzájom a dlhodobo. To nie je dobré.

Najdôležitejšie na výcviku je mať z neho radosť a pestovať si svoje priateľské a dôverné puto.

About