Vypnite im televízor a začnú sa hrať

hranie-deti-bez-televizora

Pozeranie televízie z času na čas naozaj dopomôže k zlepšeniu nálady. Nemusí to byť stále len o negatívnych informáciách zo správ. Niekedy aj obyčajný dokumentárny film či hudobný kanál dodajú potrebnú dávku „energie“ do našich životov a príjemne spestria chvíľky nudy alebo ticha. A čo vaše deti? Pozerajú ju často?

Všetko s mierou

Samozrejme akési rituálne pozeranie rozprávok ráno po prebudení alebo večer pred uložením do postieľok, je veľmi milé a príjemné spestrenie dňa. Dieťa vie, čo ho ráno alebo cez deň čaká a večer mu zas napovie, že už treba ísť do ríše snov. Niektorí rodičia čítajú radšej z knižiek, iní možno spievajú, ale hlavne pre tých unavených po ťažkom pracovnom dni, je to to najlepšie možné riešenie. Dieťa je spokojné a maminka s ocinkom sa vedia aspoň v pokoji navečerať.

Keď sa to trochu preženie

Horší prípad nastáva, ak je dieťa „nalepené“ na obrazovke od rána do večera. Nie len televízia, ale aj hry na telefóne či videá na tablete sú zodpovedné za nesprávny duševný vývin. Veď sú malé len raz – tak sa im venujme. Užime si najkrajšie obdobie života. Buďme my tí, od ktorých sa najviac naučia. Buďme my tie vzory a nie nejaký Spiderman alebo psíček v uniforme.

V prvom rade si treba uvedomiť, že pričastým a pridlhým pozeraním sa na jeden bod, sa poškodzuje nie len zrak, ale aj chrbtica a celé telové svalstvo. Nedostatok pohybu spôsobí rôzne zdravotné ťažkosti, ktoré si so sebou budú niesť, bohužiaľ, celý život. V neposlednom rade sa o svoje miesto hlási aj obezita a všetci vieme, čo dokáže s telom porobiť.

Hoci je to veľmi pohodlné riešenie, vedzte, že okrem fyzického zdravia, narobí pozeranie televízie a pod. vecičiek, aj psychické „problémy“. Dieťa je pasívne, odmieta sa hrať a nemá takú prirodzenú radosť zo života. Fantázia je upretá iba na konkrétne rozprávky a nemá cestu rozvíjať sa ďalej. Dieťa je nepozorné, ťažko si zapamätáva nové poznatky.

Má to aj kladné stránky?

Nemožno však poprieť, že aj sledovaním televízie alebo vhodných videí, sa dieťa dokáže veľa naučiť. Pri správnom výbere sa dokáže ľahšie osvojiť napríklad cudzí jazyk, nové pesničky, farby, čísla, písmená a iné. Nič vám však v plnej miere nenahradí to, čo svojmu dieťaťu poskytnete vy ako rodič.

Spravte si doma taký menší pokus. Na pár dní sa jednoducho zakáže televízia a všetky vymoženosti tejto doby. Budete prekvapení, čo to spraví zo všetkými členmi rodiny. Budete súdržnejší, zavládne medzi vami spolupatričnosť, nájdete si čas na spoločenské hry a kopu spoločnej zábavy. A čo je najlepšie – vaše dieťa začne nasávať informácie z celého svojho okolia. Otvoria sa mu obzory, zapojí fantázia a premýšľanie. V noci už nebude mávať nočné mory, pretože hluky a zvuky z televízie sa mu nebudú miešať do snov.

About