Zázrak zvaný káva

Káva – sprevádza nás od prvých ranných chvíľ až do neskorých poobedných hodín. Ťažko povedať, čo nás na tomto nápoji baví viac, či jeho chuť alebo tá omamná vôňa, ktorá sa okolo jeho prípravy šíri celou miestnosťou. Nech je to tak či onak, káva sa v našich zemepisných šírkach teší veľkej obľube a jej pitie sa už dávno dostalo na vyššiu úroveň, než je len samotná konzumácia nápoja.

Odkiaľ sa vzala?

Zmienku o káve by sme našli už v 9. storočí, keď ju podľa legendy niekde na etiópskych náhorných plošinách objavil istý pastier kôz. Postupom času sa dostala z Etiópie až na Arabský polostrov, a práve odtiaľto sa neskôr rozšírila do celého sveta. Jej pitie sa stalo veľmi obľúbeným najprv medzi intelektuálmi, ktorí pri šálke kávy dokázali diskutovať celé hodiny. Na tento účel bolo vybudovaných množstvo kaviarní, ktoré smeli navštevovať spočiatku len muži.

Pijeme ju správne?

Tak ako vo všetkom, aj pri káve platí, že primerané množstvo je nášmu telu osožné, dokonca pôsobí blahodarne. Tri až päť šálok denne zdravému človeku zabezpečí nielen prísun antioxidantov, ale aj množstvo iných výživných látok. Nepopierateľný je aj fakt, že kofeín stimuluje našu nervovú sústavu a my sa tak cítime sústredenejší a menej unavení. Tento efekt je najviac citeľný, ak si kávu dáme v čase medzi 9:30 – 11:30. Ak chceme dobre zaspávať, štyri hodiny pred spánkom by sme kávu už piť nemali.

Vedeli ste, že …

Káva je druhou najobchodovateľnejšou komoditou na svete, hneď po rope. Po vode je druhým najobľúbenejším nápojom, dokáže bojovať proti cirhóze pečene, chráni pred alzheimerom či Parkinsonovou chorobou. Najväčším producentom kávy na svete je Brazília a najviac jej zase vypijú Holanďania. Nemôžeme zabudnúť ani na jej účinky pri chudnutí, keďže pôsobí ako spaľovač tukov a dodáva nám potrebnú energiu pri cvičení alebo inej telesnej aktivite.

Doprajme si ju každý deň

Či už sme priaznivcami kávy zalievanej, filtrovanej, alebo si najradšej pochutíme na dobrom espresse, doprajme si dúšky tohto lahodného čierneho moku každý deň. Nech nás jej horká chuť a lahodná vôňa každé ráno naštartuje do nového dňa. Bude naším spoločníkom pri stretnutiach s priateľmi, na obchodných rokovaniach alebo len tak pri sledovaní televízie. Káva nás urobí šťastnejšími, a to je dôvod, prečo nám je v jej spoločnosti tak dobre.

About