Ako prekonať strach zo šoférovania a naučiť sa dobre jazdiť?

Automobil je dnes veľmi dôležitou súčasťou domácnosti. Pomáha nám dopraviť sa z miesta na miesto v rýchlejšom čase, ako keby sa spoliehame na hromadnú dopravu. Mnohí ľudia však napriek tomu, že majú vodičský preukaz, nejazdia. Buď majú za sebou nepríjemnú skúsenosť, ktorá im spôsobila blok, ktorý im bráni opäť si sadnúť za volant, alebo majú strach, ktorý nedokážu prekonať.

Ako ale prekonať strach zo šoférovania a naučiť sa dobre jazdiť?

Prihláste sa na pár kondičných jázd

Prekonať strach a naučiť sa dobre jazdiť vám môžu pomôcť práve kondičné jazdy. Viaceré autoškoly ponúkajú kondičné jazdy v Bratislave a v iných slovenských mestách, a to aj po niekoľkých mesiacoch či rokoch od získania vodičského preukazu.

Kondičné jazdy budú prebiehať pod dozorom skúsených inštruktorov, ktorí sa budú venovať len vám a to je obrovskou výhodou. Spoločne sa zameriate na to, čo vám nejde.

Vyskúšajte jazdiť s niekým, komu dôverujete a kto je dobrým šoférom

Ak ste dlhšiu dobu nesedeli za volantom práve kvôli strachu, skúste s ním bojovať práve tak, že si sadnete za volant s niekým, komu dôverujete a kto je, samozrejme, aj dobrým šoférom. Ide väčšinou o partnera/ partnerku, s ktorým žijete v spoločnej domácnosti a ktorému dôverujete na 100 %. Dôležité je, aby ste pri tejto osobe neboli v strese.

Keď budete mať pri sebe niekoho, komu dôverujete, na koho sa budete môcť spoľahnúť, len vtedy prekonáte strach. V autoškole ste jazdili s inštruktorom, ktorého ste nepoznali. Teraz budete mať možnosť jazdiť v prítomnosti toho, koho poznáte veľmi dobre.

Jazdite v čase, keď je na cestách menej áut

Mnohí vodiči si nevedia predstaviť, ako budú jazdiť na preplnených cestách v najviac frekventovaných časoch. Automaticky majú strach, že urobia chyby, že spôsobia haváriu.

Ak chcete prekonať strach a naučiť sa dobre jazdiť, na začiatok vám odporúčame jazdiť na takých cestách, kde chodí najmenej áut. Poprípade stačí ísť v nedeľu ráno skúsiť jazdu po meste.

Dôležité je prejsť si križovatky, vyskúšať rozbiehanie, podraďovanie a preraďovanie rýchlostí.