Aj panelákové sídlisko môže byť skvelé

Všetci si chcú postaviť dom, zasadiť strom… Akoby sa prostredie nedalo zútulniť aj uprostred panelákovej džungle. Tu je pár tipov!

Zainvestujte do detského ihriska

Všimli ste si, ako sa vaše deti tvária, keď prehlásite, že sa ide von? Asi si v momente predstavia nudu v tráve alebo nejakú zbytočnú prechádzku. Ak by sa vás však vo vašom panelovom dome či činžiaku našlo viacero naladených na podobnú vlnu, skúste si našetriť na vlastné detské ihrisko. Zložte sa na detskú trampolínu, futbalové bránky, basketbalový kôš, hojdačky či nové pieskovisko, a uvidíte, ako to pri činžiakoch opäť ožije. Ako za vašich starých čias, keď ste sa domov chodili iba najesť (ak ste nejedli u svojich kamarátov). Samozrejme, je vhodné mať v okolí domu nainštalovanú kameru, ktorá sa zíde v prípade, že váš súkromný majetok niekto poškodí.

Miesto, kam si sadnúť

Zatiaľ čo sa deti budú hrať, dospelí môžu debatovať. Pri panelákoch však väčšinou niet dostatok miesta na sedenie a niekedy to nevyrieši ani žiadosť predložená mestskému úradu. Ak neľutujete vyhodiť peniaze za niečo, čo bude využívať verejnosť, jednoducho zainvestujte do vlastnej lavičky alebo si nejakú vyrobte. S opierkou či bez nej, hlavne že nebudete musieť pri rozhovoroch so svojimi susedmi dlho stáť. Aby vám lavička v noci náhodou „neušla“, je vhodné do zeme zakopať jej nohy alebo ju pripevniť k stromu. Lavičku pred panelákom totiž oceníte najmä vtedy, ak je umiestnená na tienistom mieste.

Kvetinový záhon pred panelákom

Ešte je tu jedna cesta, ako si spríjemniť život v paneláku. Vytvorte si pred ním vlastnú záhradku! Samozrejme, tieto veci treba vopred dohodnúť s domovým dôverníkom. On už vie, či sa na vyhliadnutom mieste neplánuje budovať niečo iné, prípadne vám pomôže s ostatnými susedmi dohodnúť využívanie spoločnej vody, ktorej spotreba by sa následne rozrátala medzi všetkých obyvateľov bytového domu. Kvetinový záhon môže byť menší alebo väčší, a dokonca to nemusí byť ani klasický obdĺžnik. Zapojte kreativitu. Ak sa vám do kvetín nechce investovať, poproste známych, či vám nevedia nejaké rastlinky darovať zo svojich záhrad, príp. či pre vás niektoré nerozmnožia. Aby bol záhon čo najkrajší a pútal pozornosť už z diaľky, vysaďte doň kvitnúce aj vždyzelené trvalky i menšie kríky. Kombinujte kvetiny, ktoré kvitnú na jar, v lete i na jeseň, a majte pestrý záhon v každom ročnom období. Upravené prostredie pri paneláku automaticky buduje dobrý imidž jeho obyvateľom.

About