Ako na pripáleniny na hrncoch

pripaleniny-na-hrncoch

Umením nie je len navariť tak, aby sa každý zalizoval až za ušami, ale aj zahaliť všetky stopy, keď sa nám niečo v kuchyni nevydarí podľa predstáv. Zhorenú ryžu môžete zahodiť do smetí, ale čo so zničeným hrncom? Ako ho vyčistiť bez zbytočnej námahy?

Podstatou je nenarobiť sa

Určite si dokážete predstaviť ten zápach vychádzajúci spod pokrievky, keď ste zabudli jedlo odstaviť zo sporáka alebo občas premiešať. Nie je to nič príjemné zvlášť vtedy, keď sa z vašich okien hrnie dym, až má váš sused sto chutí zavolať požiarnikov… Dym pomerne rýchlo vyvetráte, no zapotíte sa pri umývaní pripáleniny. Darmo ju nechávate odmočiť a drhnete drôtenkou, zažratá špina jednoducho nespolupracuje a vaše nechty sú už úplne zničené. Našťastie existujú overené babské recepty, ktoré vám pomôžu zbaviť sa pripálenín ľahko, rýchlo a navyše s prostriedkami, ktoré má isto každá domáca pani vždy doma. Medzi týchto pomocníkov zaraďujeme napríklad obyčajnú kuchynskú soľ, sódu bikarbónu, kypriaci prášok do pečiva, ocot, prostriedok na umývanie riadu alebo na pranie. Stačí len povariť a nechať odstáť a pripálenina je fuč. Keď váš milý príde po práci domov, vy sa budete cítiť ako hrdinka.

Nájdite si najlepšiu techniku

Šup do maskovania stôp! Pripáleninu na hrnci ľahko odstránite, ak doň dáte zovrieť vodu a následne doň nasypete veľké množstvo soli (nie je drahá, nešetrite!). Potom odstavte a nechajte roztok pôsobiť aspoň jeden deň. Na druhý deň opäť krátko povarte a postupne drevenou varechou zoškriabte nepekné čierne fľaky. To isté môžete zopakovať aj so sódou bikarbónou alebo s kypriacim práškom. Dlhšiu dobu môže na pripáleninu pôsobiť napríklad aj ocot, ktorý sa pri čistení čohokoľvek osvedčí vždy. Ak si myslíte, že by bol účinnejší v kombinácii s iným prostriedkom, môžete ho nechať v malom množstve spolupracovať s dvoma lyžicami sódy bikarbóny. Pár ľudí sa skúšalo pripálenín zbaviť aj prostými kockami cukru – takýto „píling“ síce môže byť účinný, no dali sme si za cieľ nenarobiť sa, preto radšej stavte na lyžicu pracieho prostriedku (alebo prostriedku na riad) povarenom v pol litri vody. Spomedzi drogérie môžete siahnuť aj po kvalitnom čističi toaliet, ktorý na pripáleninu nalejete a necháte pár hodín pôsobiť. Hrniec bude vyzerať ako nový. Na slabšie pripáleniny účinkuje odvar z čierneho čaju zmiešaný s trochou soli. Ako vždy necháte pôsobiť a potom zhorené ľahko zlúpnete. Je tu však aj iný nápoj, ktorý je v boji s nevzhľadnými a odolnými pripáleninami macher – obľúbená i zatracovaná kola. Do pripáleného hrnca z nej nalejte toľko, aby sa zakrylo dno, nechajte povariť a pripáleninu zoškrabte varechou alebo škrabkou. Keď sa vám podarí pripáliť mlieko alebo krupicovú kašu, nechajte na zhorenine pár minút pôsobiť kuchynský olej. A sebavedomie je späť!

About