Ako pripraviť svoje auto na letnú dovolenku?

Leto je v plnom prúde a tešíme sa z pekného letného počasia. Ak vás ešte len dovolenka čaká a chystáte sa na ňu vlastným autom, potom by ste nemali podceniť prípravu auta na dlhú cestu. Určite predsa nechcete riskovať problémy s autom za hranicami.

Ako teda pripraviť svoje auto na letnú dovolenku? Poradíme vám.

Objednajte sa do servisu na prehliadku

Toto sa odporúča najmä majiteľom starších áut. Riskovať poruchu auta za hranicami, ďaleko od domova, nie je nič príjemného a môže vám to pokaziť celú dovolenku. Prehliadka v autoservise vám dokáže odhaliť prípadné nedostatky. Ak aj bude potrebná výmena nefunkčných autodielov za nové autodiely, zrealizujete ich ešte pred odcestovaním na dovolenku.

Čo všetko dať v servise skontrolovať?

V servise si dajte skontrolovať výfuk, nahustenie pneumatík, chladiacu kvapalinu, brzdovú kvapalinu, olej a dajte si dotiahnuť aj kolesá. Odporúčame dať skontrolovať a poprípade aj prečistiť klimatizáciu. Ďalej určite odporúčame skontrolovať brzdy a v prípade potreby objednať kvalitné brzdové platničky, či brzdové kotúče ešte pred odchodom na dovolenku.

Ak toto všetko poriešite v servise ešte pred dovolenkou, vyhnete sa mnohým problémom.

Vezmite si aj slnečnú clonu na predné sklo

Keď bude auto dlho stáť na parkovisku, či už budete v prímorskej destinácii, alebo v meste, odporúčame dávať na predné sklo slnečnú clonu. Vyhnete sa tak rozpálenej palubnej doske a najmä volantu.

Slnečné clony odporúčame mať aj na bočných zadných oknách. Ochránite tak pred slnkom zadné sedačky a ak cestujete s dieťaťom, tak ochránite aj dieťa v autosedačke pred priamym slnkom počas jazdy.

Pribaľte aj štartovacie káble

Majitelia starších áut by si na dlhšie trasy nemali zabudnúť pribaliť aj štartovacie káble pre každý prípad. Ak ste majiteľom staršieho auta, urobte tak aj vy.

Zdroj obrázka:

Autor: Kittiphan / Stock.adobe.com