Alergie na nás nečíhajú len na jar, ale počas celého roka

Jar je tradične považovaná za hlavnú sezónu alergií. Presnejšie by sme ju mohli označiť za sezónu peľových alergií, ale keď sa povie alergia, väčšinou máme na mysli aj tak práve peľovú. Dôvod je jednoduchý: polovica alergikov na Slovensku trpí práve peľovými alergiami.

Alergici sa na jar netešia

Dôvody na návštevu dobrého alergológa v Bratislave však môžete mať celoročne. Poďme sa preto bližšie pozrieť na to, čo vás z hľadiska alergií čaká počas jednotlivých ročných období. A začnime tou spomínanou jarou.

Jar je hlavná peľová sezóna briez. Prejavy alergie však môžu potenciálne zhoršovať všetky kvety, ktoré kvitnú na jar. Najrizikovejším obdobím sú mesiace apríl a máj. Chrániť sa môžete sledovaním takzvaných peľových správ, vďaka ktorým budete vedieť, kedy sú pre vás najrizikovejšie dni. Ak kvôli alergii trpia aj vaše oči, používajte slnečné okuliare, oči budú viac chránené. Ráno a podvečer zatvárajte okná, či dvere, aby sa vám nedostal peľ do domácnosti.

Aj ostatné ročné obdobia môžu byť rizikové

Ako sme už spomenuli, je možné, že nielen na jar bude vašim dôvodom na objednanie k lekárovi alergia. Leto je obdobie trávových peľov. Ak trpíte touto alergiou, rozhodne by ste sa mali (ak je to možné) vyhnúť koseniu trávy. Aj cez leto tak môže prísť vhod sledovanie peľových správ. Vhodné je sa vždy po príchode domov prezliecť a pred spaním osprchovať. Peľ si totižto domov nosíte aj na oblečení, či na tele. Pozor aj na používanie rôznych chemických čistiacich prostriedkov, môžu zhoršovať dráždenie dýchacej sústavy.

Jesenným problémom sú hlavne plesne v ovzduší. Tie sa môžu vyskytovať na zrelom ovocí, ktoré si už pár dní nikto doma nevšímal, či v zemine izbových rastlín. Nezabudnite na stálu teplotu a cirkuláciu vzduchu. Snažte sa nezvyšovať vlhkosť v byte a zatvárajte dvere nielen pri sprchovaní sa, ale aj pri varení.

A čo zima? Alergické príznaky môže spúšťať aj studený vzduch. Keď k tomu pridáte prachové roztoče a plesne, o nepríjemnosti máte postarané. A koncom zimy sa môžu pridať aj niektoré pele. Dôležité je preto dôkladné utieranie prachu a častejšie (aspoň raz za týždeň) pranie posteľnej bielizne a uterákov.

Zdroj obrázka:

Autor: hedgehog94 / Shutterstock.com

About