Buďte šťastní, buďte „hygge“: Okopírujte dánsky kľúč k spokojnému životu!

hygge

Vedeli ste, že šťastie pramení z tepla domova? Dáni sú už dlhé obdobie považovaní za najšťastnejších ľudí na svete. A viete prečo? Vďaka svojmu výnimočnému prístupu k životu zvanom hygge. Pod týmto tajomným slovom sa skrýva filozofia, ktorej základom je hľadanie šťastia aj v tých najjednoduchších situáciách. Ako sa naučiť žiť a bývať v zhode s filozofiou hygge?

Dánske slovo hygge je ťažké preložiť do slovenčiny. Opisuje chvíle šťastia, rodinného šťastia, rodinného tepla, blízkosti a s nimi spojený pocit komfortu. Hygge je životný štýl, ktorý oslavuje malé aj veľké radosti všedného dňa. Navodzuje pocit duševného pokoja a vyvažuje stres, ktorý každodenne zažívame. Pre niekoho je to ranný dúšok kávy, prechádzka po prírode, obed s priateľmi… Žiť hygge znamená hľadať krásu v maličkostiach prítomného okamihu, vďaka ktorým sa náš život stane šťastnejším. Vyzerá to jednoducho, čo poviete? Na čo by ste sa pri hygge mali zamerať?

Pestujte vzťahy s blízkymi

Naučte sa čerpať čo najviac radosti z času stráveného spoločne. Oplatí sa začať spoločným stolovaním. Aj počas bežného uponáhľaného života si skúste nájsť čas aj na spoločné raňajky či večeru. Keď sa nám podarí zhromaždiť najbližších pri jednom stole, vypnite televízor a odložte telefóny bokom – rozprávajte sa. Počas voľného večera myslite na priateľov. Pozvite ich k sebe domov, uvarte niečo výborné, naaranžujte stôl. Pokojne a s odstupom – to je základná vlastnosť hygge. Jednoducho sa tešte časom stráveným spolu!

Nájdite si čas na seba

Hygge označuje chvíle, v ktorých sa cítite bezpečne a komfortne, uprostred ľudí, ale takisto je dôležité aj umenie nájsť si čas pre seba. Všetko, čo spôsobí, že sa cítite šťastnejšie, je možné nazvať hygge – hodiny fitness, čas strávený pri knihe, kulinárske príjemné chvíle ako pohárik vína, dobrý čaj či kúsok čokolády. Takýto moment oddychu, pri ktorom zabúdate na vonkajší svet a v ktorom môžete dbať o seba a odpočinúť si. Naučte sa vytvárať si takéto chvíle.

Teplo domova je alfou a omegou

Obyvatelia z krajiny klasika detskej literatúry Hansa Christiana Andersena majú slabosť na dobrý dizajn. Klíma od októbra do marca obyvateľom tejto severskej krajiny obmedzí prístup k prirodzenému svetlu. To spôsobuje, že spoločenský život sa presunie do príbytkov – tie sa stanú svätyňou hygge. V tunajších interiéroch je najdôležitejšou útulná atmosféra, ktorú môžete dosiahnuť úplne jednoducho – prostredníctvom výberu adekvátnych doplnkov. Mäkká deka, ozdobné prestieradlo, našuchorené vankúše a jemné svetlo vytvoria žiadanú klímu. Taktiež sa oplatí inšpirovať sa láskou obyvateľov tohto kráľovstva k doplnkom vyrobených z prírodných materiálov – prútené koše, kovové vázy či kožené koberce sú nadčasové. Spája ich jednoduchosť a elegancia, čo zaručí, že budú nádherne pôsobiť v každom interiéri. Tak čo, inšpirovali sme vás?

Photo by Alisa Anton on Unsplash.com

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.