Chia semienka ako elixír zdravia: Nadopujú vás energiou a pomôžu schudnúť

chia-semiacka-benefity

Znalci zdravej výživy určite už o „zázračných“ semienkach šalvie hispánskej počuli. Niet divu, semienka chia prežívajú vďaka svojim účinkom obrovský boom!

Pred stovkami rokov sa z pozitívneho vplyvu semienok chia na ľudský organizmus tešili starí Aztékovia, dnes ich zbožňujú všetci tí, ktorým záleží na ich zdraví. Semienka chia obsahujú veľké množstvo proteínov, sacharidov, antioxidantov a mastných kyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na náš kardiovaskulárny systém. To však nie je všetko, chia majú toľko benefitov, že ich odborníci považujú za jednu zo svetových superpotravín. Právom!

Ak chcete byť fit, stavte na chia

Pri výpočte pozitív nemôže chýbať ani fakt, že semienka chia sú výdatným zdrojom vlákniny, vápnika, zinku, železa, fosforu a magnézia, tiež vitamínov B, medzi nimi aj vitamínu B-17 – amygdalínu, ktorý je známy svojimi protirakovinovými účinkami. Chia sa teda dajú považovať aj za skvelú prevenciu pred onkologickým ochorením. V spojení s vodou sa pretvárajú na ľahko stráviteľný a jemný gél, ktorý v organizme prispieva k zníženiu hladiny cukru v krvi. Na gél sa chia semienka premenia nielen vo vode, ale i v mlieku, ovocnej šťave či v jogurte. Pripravíte z neho aj neskutočne dobrý chia puding, ktorý rozhodne stojí za vyskúšanie.

S čím všetkým vám chia pomôžu?

Na svoje si prídu všetci tí, ktorí očakávajú zvýšený fyzický výkon. Tuky v semienkach chia sa totiž trávia pomalšie ako cukry a telo získava stály zdroj energie. Vďaka vysokému obsahu zdravých tukov a vlákniny majú schopnosť nasýtiť, takže sú skvelým pomocníkom v boji s kilami navyše. Svoje o tom vedia nadšenci zdravej stravy a fitnes, ktorí ich primiešavajú naozaj do množstva jedál. Vďaka obsahu antioxidantov a škoricových kyselín si chia semienka poradia s rozmanitými zápalmi a pomôžu aj pri lámavosti vlasov či nechtov. Hodia sa tiež pre celiatikov a dokážete ich pripraviť na viacero spôsobov tak, aby vám pomohli v mnohých smeroch. Vyskúšajte ich a uvidíte ako sa vám zvýši imunita, životná energia a celkový stav vlasov, nechtov, či pokožky.

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.