Chystáte sa v lete do hôr? Nepodceňte svoju výbavu a pripravte sa na turistiku poriadne

Leto je stvorené nielen na kúpanie sa v jazerách, v mori, či na kúpaliskách, ale je vhodné aj na návštevu hôr. Počasie je teplotou prijateľnejšie ako v zime a môžete si dovoliť navštíviť viac lokalít ako počas zimy, kedy sú turistické chodníky uzavreté.

Ak sa chystáte do hôr, nepodceňte svoju výbavu a pripravte sa na turistiku poriadne.

Dobrá obuv a oblečenie sú základ

Aj keď je počasie teplotou prijateľnejšie ako v zime, výkyvy počasia netreba podceniť. Vo vyšších nadmorských výškach sú teploty omnoho nižšie ako u vás doma. Odporúča sa preto obliecť si funkčné tričko (napríklad tričko z Merino vlny), vetruvzdornú nepremokavú turistickú bundu s kapucňou a krátke turistické nohavice (poprípade dlhé s odopínateľnou spodnou časťou).

Dobrá obuv a oblečenie sú základ spokojnej turistiky. Ak nebudete mať pohodlnú obuv a pohodlné oblečenie, turistiku si neužijete tak, ako by ste chceli.

Dobré topánky do stredne náročných terénov sú AKU topánky. Sú prepracované do najmenšieho detailu. Nechýba vodeodolná membrána Gore-tex, ktorá by mala byť pri turistickej obuvi samozrejmosťou.

Tieto turistické topánky by mali byť aj dostatočne priedušné. Oceníte to najmä v sparných dňoch, ktorých je v lete dosť aj na horách.

Pršiplášť

V prípade intenzívneho dažďa vo vyšších nadmorských výškach oceníte aj pršiplášť. Keď si ho oblečiete na nepremokavú bundu, zaistí vám to ešte väčšiu ochranu pred prudkým dažďom, či búrkou. Pršiplášť je skladný a zmestíte ho do turistického batoha bez najmenších problémov. Radšej ho mať a nevyužiť ho ako by vám mal chýbať, ak vás v horách prekvapí silná búrka.

Aj poľovníci v horách nechodia bez povinnej výbavy, ku ktorej patria aj zbrane značky Blaser. Ani vy nechoďte bez povinnej výbavy, do ktorej patrí aj pršiplášť.

Tekutiny a jedlo

Tekutiny a jedlo si nachystajte v dostatočnom množstve. V lete sú aj v horách teploty vysoké a nemôžete sa spoliehať, že si doplníte vodu z horskej studničky. Prameň môže byť vyschnutý a ostali by ste tak bez vody.

Ak idete trasu mimo turistických chát, zásobte sa dostatočným množstvom vody.

Jedlo voľte výživné, nie moc ťažké na žalúdok a odporúčame vziať aj niečo, čo vám dodá energiu, cukor. Odporúčame proteínovú tyčinku, obložené žemle, ale aj ovocie ako napríklad jablko, ktoré sa vám v batohu nepopučí.

Zdroj obrázka:

Autor: nickolya / Stock.adobe.com

About