Čo by ste mali vedieť, ak si chcete zaobstarať psíka?

Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Pes má svojho pána, ktorého nadovšetko miluje a dáva mu to jasne najavo. Pes je však veľká zodpovednosť, čo si mnohé rodiny neuvedomujú. Nie divu, že práve po vianočných sviatkoch pribúdajú v útulkoch noví psi. Čo by ste mali vedieť, ak si chcete zaobstarať psíka?

Zodpovednosť a nepretržitá starostlivosť

Pes nie je vec a je to dokonca potvrdené aj zákonom. Akonáhle sa rozhodnete, že si zaobstaráte psa, musíte prijať fakt, že za psa beriete zodpovednosť. Pes si vyžaduje nepretržitú starostlivosť a v prípade, že sa niečo stane, vy ste zaň zodpovedný. Platí to aj v prípade, keď vám pes ujde a niekoho napadne.

Nemôžete kupovať len tak hocijaké krmivo

Kedysi sa psom dávali zvyšky obedov a večier, ktoré sa nezjedli. Ak si ale vyberiete šľachtené plemeno psa, nemôžete psovi dávať len tak hocijaké krmivo. Musíte kupovať krmivo, ktoré je špeciálne určené pre vek psa, plemeno a hlavne musí byť vybrané na základe zdravotného stavu psíka. Šteniatkám musíte kupovať zdravšie granule pre šteniatka. Obéznym psom zase krmivo, ktoré neohrozí ich zdravie a prispeje k úbytku hmotnosti psa.

Odporúčame vám vyberať prémiové značky kvalitného krmiva pre psov. Bude to možno väčšia investícia, no pre vášho psa to bude omnoho prijateľnejšie ako lacné značky krmiva. Dôležité je, aby krmivo obsahovalo zdraviu prospešné látky pre rast a celkové zdravie.

Na cesty brávajte vždy so sebou aj konzervy pre psov s vysokým obsahom mäsa.

Učenie odmalička

Ak si chcete zaobstarať psíka, okrem zodpovednosti a kvalitného krmiva je potrebné učiť psíka už odmalička. Aj keď pes by mal poslúchnuť všetkých členov rodiny, poväčšine bude mať len jedného pána, ktorého bude poslúchať na slovo. Jeden z vašej rodiny by sa mal podujať na výcvik psíka. Začať by ste mali základnými povelmi a dôležité je naučiť psíka ísť na toaletu.