Čo z náradia a záhradnej techniky sa oplatí kúpiť a čo si požičiavať?

Ako to máte s náradím, prípadne s rôznou záhradnou technikou? Všetko máte pokúpené alebo si takéto veci hlavne požičiavate? A čo sa vlastne viac oplatí? Odpoveď na túto otázku je čiastočne individuálna podľa toho, aké konkrétne náradie a techniku využívate a ako často, ale skúsme sa na to pozrieť všeobecnejšie.

Tieto nástroje si kúpte

„Drobnosti“ ako kladivo, či sady kľúčov a skrutkovačov sa rozhodne oplatí kúpiť. Ide totiž o náradie, ktoré určite využijete hneď niekoľkokrát za rok a čo je hlavné, väčšinou na rôzne opravy a podobné práce, ktoré je najlepšie mať urobené ihneď. Preto je dobré mať takéto nástroje poruke.

Do takejto „povinnej“ výbavy môžeme zaradiť aj praktické aku skrutkovače. Tie vám totiž dokážu výrazne uľahčiť rôzne skrutkovacie práce, ktorých sa v každej domácnosti vždy nájde dostatok.

Zväčša takéto náradie predstavuje drobnú investíciu, takže kúpa v tomto prípade nepredstavuje záťaž na váš rozpočet. Nehovoriac o tom, že každú chvíľu platiť za prenájom takýchto drobností by vás onedlho stálo viac, ako si ich kúpiť.

Zo záhradnej techniky sa všetkým, ktorí bývajú v domoch so záhradou, určite oplatí kúpiť kvalitnú kosačku a kľudne aj krovinorez. Počas sezóny ich totiž budete využívať v priemere každé 2 týždne. Aj keď už ide o väčšiu investíciu, pri kúpe kvalitnej techniky, ktorá vám vydrží mnohé roky, sa táto investícia oplatí.

A pri týchto zvážte skôr požičiavanie

Sú však aj veci, pri ktorých je pre bežných ľudí výhodnejší skôr prenájom. Výkonné búracie kladivá, či napríklad brúsky na parkety väčšina ľudí potrebuje len sporadicky, v prípade nejakej rekonštrukcie.

Okrem toho ide o drahšie veci, takže kupovať si ich sa naozaj oplatí len v prípade, že ich budete využívať viackrát za rok. Nehovoriac o tom, že pri kúpe takéhoto náradia je dobré zvážiť aj to, či to všetko budete mať kde skladovať.

A čo záhradná technika, pri ktorej je dobré zvážiť požičiavanie? Sem môžeme zaradiť napríklad vertikutátory alebo aj nožnice na živý plot. Tieto veci totiž budete používať menej často a vzhľadom na výhodnú cenu za zapožičanie nie je nutné do nich investovať.

Zdroj obrázka:

Autor: wertinio / Stock.adobe.com