Dovolenka autom alebo lietadlom? Výhody a nevýhody oboch

Akú formu dopravy na dovolenku preferujete? Auto alebo lietadlo? Samozrejme, závisí to aj od toho, kam konkrétne sa na dovolenku chystáte, ale zarytí zástancovia jedného alebo druhého spôsobu prepravy podriaďujú tej „svojej“ preprave aj výber destinácie. Aké sú však výhody, či nevýhody jednej a druhej formy prepravy?

Auto

Začnime autom. Ak nerátame dobrodružné povahy, ktoré sú schopné vlastným autom precestovať Európu skrz-naskrz, autom sa chodí výlučne na dovolenku do Talianska a najmä do Chorvátska.

Výhodu takéhoto cestovania je, že máte cestu plne pod kontrolou. Môžete si dať kedykoľvek pauzu a povystierať sa, či sa zastaviť na občerstvenie. Taktiež odpadá riešenie limitov a obmedzení týkajúcich sa batožiny. Môžete si zobrať v podstate čokoľvek, čo do svojho auta zmestíte. A keď budete vo svojej dovolenkovej destinácii a zatúžite spoznať okolie, nie je nič pohodlnejšie, než sadnúť si do vlastného auta a urobiť si výlet na miesta, na ktoré by ste sa bez auta dostávali ťažšie.

Aj keď vám prítomnosť vlastného auta na dovolenke otvára nové možnosti pri spoznávaní okolia vašej destinácie, cestovanie na dovolenku autom je obmedzujúce vo výbere destinácií, kam môžete ísť. V podstate je výber obmedzený len na spomínané Taliansko a Chorvátsko, cesty do vzdialenejších krajín by trvali príliš dlho a potrebovali by ste buď niekde prespať, alebo byť viacerí šoféri. Samozrejme, je tu aj riziko poruchy na vozidle, ktorá môže skomplikovať vašu dovolenku. Pozor si treba dávať na únavu za volantom a na „manažovanie“ paliva pre prípad, že uviaznete v kolóne a nebude na blízku čerpacia stanica.

Lietadlo

Ak sa rozhodnete pre dovolenku lietadlom, otvorí sa vám prakticky celý svet. Môžete tak zamieriť napríklad na dovolenku do Hurghady. Taktiež je cesta lietadlom násobne rýchlejšia. Niekto by namietal, že „procedúry“ na letisku tiež zaberú dosť času, ale čím ďalej letíte, tým je na tom lietadlo z hľadiska časovej úspory lepšie.

Nevýhodou lietania sú najmä spomínané rôzne obmedzenia týkajúce sa batožiny, ktorá sa naviac môže chybou personálu na letisku stratiť. Samozrejme, potom sa aj nájde, ale predsa len ide o prípadnú nepríjemnosť a komplikáciu. No a ak máte strach z lietania, dostať vás do nejakého lietadla si bude vyžadovať veľa úsilia.

Zdroj obrázka:

Autor: Peera_stockfoto / Shutterstock.com

About