Finanční poradcovia – potrebujeme ich?

Finančný agent, poisťovací maklér, finančný poradca… Povedzme si úprimne, kto z nás s nimi neprišiel v živote do kontaktu. Stretnutia s nimi v nás však  väčšinou vyvolávajú presný opak toho, čo sa očakáva. Ich prácou je pomáhať nám orientovať sa v spletitej sieti poistných a finančných produktov, hľadať riešenia, ako platiť čo najmenej a ako dostať čo najviac. A napriek tomu v nich vidíme len niekoho, kto chce na nás zbohatnúť. Aká je však pravda a čo všetko sa skrýva za prácou týchto ľudí?

Finančný poradca do zálohy

Mohli by sme povedať, že uzatvoriť si bežnú poistku alebo vybaviť úver či hypotéku už v dnešnej dobe naozaj nie je žiaden problém. A skutočne je to tak. Poskytovanie úverov banky zjednodušili a sprehľadnili natoľko, že priemerne vzdelaným žiadateľom nerobí žiaden problém zorientovať sa v ponuke bánk a žiadosť dotiahnuť do úspešného konca. No a čo sa poistenia týka, existuje množstvo stránok a kalkulačiek, pomocou ktorých je veľmi jednoduché zriadiť si poistenie auta či domu, poistenie na cesty či si dokonca poistiť svojho štvornohého miláčika. No a práve tu sa vynára otázka, načo sú nám vlastne finanční poradcovia?

Áno, mohlo by sa zdať, že ich v podstate nepotrebujeme. Ale veci nie sú vždy jednoduché a, povedzme si úprimne, vždy sa skomplikujú vtedy, keď to potrebujeme najmenej. A práve vtedy je dobré mať v zálohe niekoho, kto sa vyzná trochu viac ako my, kto už niečo podobné v praxi riešil a kto má možno aj tak trochu „protekciu“ na miestach, ktoré jediné nám môžu pomôcť v našej situácii.

Riešte to s protekciou

Možno si vieme sami vybaviť úver na byt, ale zaiste nie s takými priaznivými podmienkami, ako nám ho vybaví finančný poradca či agent. A čo ak sa nám prihodí škodová udalosť na aute či na majetku? Nie je jednoduchšie nechať jej riešenie na niekoho, kto presne vie, čo treba v danej veci robiť? Veď väčšina takýchto agentov má za sebou silné zázemie špecialistov, právnikov, koordinátorov a v neposlednom rade aj styčných poradcov priamo v poisťovniach a bankách. My ako poškodení veľakrát musíme riešiť oveľa podstatnejšie veci, ako je dokladovanie škôd či behanie po úradoch.

Aký záver by sme teda z tohto celého mohli vyvodiť? Neodsudzujme vopred človeka, ktorý nám chce pomôcť, len preto, že na nás možno trochu zbohatne. Je to práca ako každá iná. Nikto z nás predsa nepracuje len pre potešenie, všetci si chceme aj zarobiť. A či sa nám to páči, alebo nie, práca s ľuďmi a pre ľudí je tá najťažšia a najviac stresujúca.

About